چرا دور لب‌ها سیاه می‌شود؟


تیرگی و سیاهی دور دهان علل متعددی دارد. حلقه‌های سیاه رنگدانه‌ها، یا همان لکه‌های پیری یا لکه‌های کبدی، پی‌آمد تماس مداوم پوست با نور خورشید در گذر سالیان است. لکه‌های تیره و ضایعات رنگدانه‌ای ناشی از تغییرات هورمونی است و غالباً در زمان افزایش هورمون‌ها، در دوران‌هایی چون بارداری و یائسگی بروز می‌یابد. اگر لکه تیره در نقطه‌ای ایجاد شود که قبلاً در آنجا جوش وجود داشته یا آن را با اتوی مو سوزانده‌اید، این تغییر رنگ احتمالاً هیپرپیگمانتاسیون پساالتهابی یا تیرگی به جا مانده از آسیب دیدگی پیشین است.

درمان‌های طبیعی


درمان‌های طبیعی زیادی برای درمان سیاهی دور لب‌ها وجود دارد که تعدادی از آنها عبارتند از:

آبلیمو

tiregii2

آبلیمو یکی از بهترین درمان‌ها برای رفع لکه‌های پوستی است. آبلیمو حاوی اسید سیتریک است که از شکل‌گیری مجدد سلول‌های پوستی تیره جلوگیری می‌کند و لکه‌های تیره را از بین می‌برد. کافی است یک لیمو را نصف کنید و نیمی از آن را به آرامی دور لب‌ها بکشید.

چوب صندل سفید و زردچوبه

tiregii3

ترکیب چوب صندل سفید و زردچوبه روشی عالی برای درمان تیرگی دور دهان و لب‌ها است. کافی است مقدار کمی چوب صندل را با یک نوک انگشت پودر زردچوبه مخلوط کنید و چند قطره گلاب به آن اضافه کنید تا خمیر معجزه‌گرتان به دست آید. این خمیر را روی ناحیه تیره بگذارید و صبر کنید تا خشک شود. پس از ۲۵ ـ ۱۵ دقیقه صورت را با آب بشویید.

روغن زیتون و لیمو

tiregii4

چند قطره آب لیمو را با روغن زیتون مخلوط کنید، این مخلوط را دور دهان بزنید و چند دقیقه صبر کنید. برای این که بهترین نتیجه به دست آید، درمان را دو بار در روز تکرار کنید.

ماسک لایه‌بردار جو دوسر

tiregii5

ماسک لایه‌بردار جو دوسر روش موثر دیگری برای رفع تیرگی دور دهان است. برای تهیه این ماسک لایه‌بردار به جو دوسر، آب گوجه فرنگی و روغن زیتون نیاز دارید. این مواد را با هم مخلوط کنید و ماسک را روی صورت بگذارید. صورتتان را پس از چند دقیقه با آب سرد بشویید.

آلوئه ورا

tiregii6

ژل آلوئه وار ماده‌ای فوق‌العاده برای درمان پوست سیاه و آفتاب سوخته است. یک آلوئه وار تازه را ببرید و ژل آن را با قاشق بیرون بیاورید. صورت و پوست دور دهان را با این ژل ماساژ دهید و بگذارید ماسک نیم ساعت روی صورت بماند. سپس صورت را با آب سرد بشویید.

منبع : drmahdavinia.
موضوعات مرتبط :
نظر شما