Image result for ‫وظایف زن‬‎

وظیفه زن کار کردن در خانه است؟

پرسش: آيا حقوق و نفقه زن و اينکه خانم نبايد در خانه بالاجبار کار کند، آيه قراني يا حديثي ذکر شده است؟

پاسخ: با سلام و آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما در اين ماه عزيز؛ و تشكر به خاطر ارتباطتان با اين مركز؛ بله، هم در قرآن آمده و هم در روايات و هم فقيهان با استناد بدان فتوا داده اند.

بعضي آياتي که در باره نفقه است عبارتند از: لِيُنْفِقْ ذُو سَعَةٍ مِنْ سَعَتِهِ وَ مَنْ قُدِرَ عَلَيْهِ رِزْقُهُ فَلْيُنْفِقْ مِمَّا آتاهُ اللَّه‏؛(1) آنان كه امكانات وسيعى دارند، بايد از امكانات وسيع خود انفاق كنند و آن ها كه تنگدستند، از آنچه كه خدا به آن ها داده انفاق نمايند. وَ عَلَى الْمَوْلُودِ لَهُ رِزْقُهُنَّ وَ كِسْوَتُهُنَّ بِالْمَعْرُوف؛(2) بر آن كس كه فرزند براى او متولّد شده [پدر]، لازم است خوراك و پوشاك مادر را به طور شايسته (در مدت شير دادن بپردازد حتى اگر طلاق گرفته باشد.) لا تُخْرِجُوهُنَّ مِنْ بُيُوتِهِنَّ وَ لا يَخْرُجْن‏ ...أَسْكِنُوهُنَّ مِنْ حَيْثُ سَكَنْتُمْ مِنْ وُجْدِكُمْ؛(3) آن ها [زنان مطلّقه‏] را هر جا خودتان سكونت داريد و در توانايى شماست سكونت دهيد. در کتب روايت نيز روايات فراواني در اين زمينه آمده که صاحب وسائل الشيعه آن ها را در ج15،ص223-265 جمع آوري کرده است.

البته کار کردن در خانه يا بيرون از خانه براي کمک به اقتصاد خانواده و تحصيل رفاه بيش تر و برداشتن بار زندگي همراه با مرد، بسيار پسنديده و مستحب است . در روايات نيز بدان دعوت شده است. آيات و روايات در صدد اين هستند که کار و تامين هزينه زندگي را به عنوان يک تکليف از دوش زن برداشته ، او را براي شوهرداري و تربيت فرزند فراغت بال دهند .

اين دستور (وجوب تامين هزينه زندگي زن بر مرد) در جهت تامين مصلحت مرد، زن، خانواده و اجتماع و مطابق با مباني فطري و عقلي است از جمله: 1.از آن جا که مسئوليت و رنج طاقت فرساي بارداري و فرزندآوري به طور طبيعي بر عهده زن نهاده شده و اين مسئوليت، نيروي بدني او را به شدت کاهش مي دهد و او را محتاج کمک و مساعدت مي گرداند، تامين هزينه زندگي به

عهده مرد نهاده شده تا زن بتواند فارغ از نگراني تامين هزينه زندگي ، دوران بارداري ، وضع حمل و شير دهي را به سر آورد . نسلي سالم و توانمند بپروراند. در طبيعت هم جنس نر هنگام بارداري، وضع حمل و شير دهي ماده ، وظيفه دفاع و تامين آذوقه را به عهده دارد. 2.طبيعت زن لطيف است . لطافت است که در محبوب بودن او براي مرد فوق العاده مؤثر است . دوام لطافت نيز باعث دوام محبت بين زن و مرد مي شود.

موظف کردن زن به شرکت در ميدان کار و کوشش و تحمل کارهاي سخت در سرما و گرما و آفتاب سوزان و سرماي خشک کننده براي تامين هزينه زندگي ، به لطافت جسمي و روحي او به شدت ضربه زده و سبب از بين رفتن محبت،شيريني و استحکام زندگي و خانواده مي گردد. رعايت مصلحت خانواده و زن و مرد به اين است که براي حفظ لطافت طرحي ريخته شود . معاف کردن زن از حضور در عرصه هاي کار و کوشش طاقت فرسا براي تامين هزينه زندگي از طرح هاي بسيار عاقلانه در اين زمينه است. (4) مصلحت خانواده و زن و مرد در اين است که حتي المقدور زن را از حضور در صحنه هاي کار و تلاش سنگين معاف داريم

.با دادن امکان خودآرايي او را در حفظ لطافت جسمي و روحي ياري دهيم تا زندگي زناشويي در شيريني و شادکامي دوام يابد . اسلام به هيچ وجه زن را از کار و تلاش و توليد و کسب مال منع نکرده ، مالکيت زن را مثل مرد به رسميت شناخته ،وجوب نفقه زن بر مرد براي محتاج و وابسته ساختن زن به مرد نيست ،بلکه اقدامي در جهت دفاع از کرامت و شخصيت زن است .

همين عامل باعث شده بسياري از زنان غربي، سرزده از مشکلات و مشقات زندگي و مسئوليت هاي فراوان، اسلام را بهترين مدافع حقوق و کرامت زن بدانند و با اشتياق بدان روي آورند. پي نوشت ها: 1.طلاق(66)آيه7. 2. بقره(2)آيه233. 3. طلاق(66)آيه1و 6. 4. نظام حقوق زن در اسلام، ص263-267.

 

پرسش: از مراجع عظام شنيده ايم که زن مي تواند براي شير دادن اجرت بگيرد ،ولي به ازاي وادار کردن او به کارهاي خانه به طور اجبار اطلاعي نداريم . پاسخ: 1- از نظر شرعي مرد حق ندارد زن خود را به خدمت خانه مجبور کند . بايد مصارف زن را از لباس و غذا و خانه مطابق شأن او فراهم کند . زن نيز وظيفه دارد که بدون اذن شوهر از خانه شوهر خارج نشود . در مسائل جنسي از شوهر تمکين و اطاعت کند.(1) اگر زن بخواهد در برابر خدمت به خانه شوهر ،از شوهر مزد بگيرد، مي تواند با شوهر قرار داد کند که در برابر گرفتن مزد ،کار مي کند. اما اگر قرار داد نکند و بر اساس زندگي مشترک ، درخانه شوهر خدمت کند، حق گرفتن مزد ندارد. 2- زن مي تواند براي دادن شير به بچه شير خوارش از شوهر مزد بگيرد، ولي سزاوار آن است که براي دادن شير از شوهر, مزد نگيرد. چنانچه بخواهد مزد بگيرد، اگر بيش تر از مزد دايه را از شوهر طلب کند ،شوهر مي تواند بچه شيرخوار را به دايه بدهد.(2) از نظر اسلام مرد و زن مکمل آفرينش همديگر هستند . در انسانيت با هم برابرند .

زن و شوهر پايه گذار خانواده اي هستند که اجتماع بزرگ از آن تشکيل مي شود . هيچ کدام نمي تواند بر ديگري امر و نهي کنند، بلکه هرکدام بايد طبق وظيفه که شارع مقدس براساس وظيفه اصلي هرکدام معين نموده است ،عمل کنند. هرچند از نظر شرعي مرد حق ندارد زن را درکارهاي خانه مجبور کند، ولي از نظر عاطفي براي خدمت به شوهر ، اسلام پاداش بسيار زيادي براي خانم ها در نظر گرفته است . هم چنين همکاري مرد درکار خانه با زن ثواب زيادي براي مرد ها بيان شده است.

از نظر عاطفي زن و مرد وظيفه دارند به همديگر کمک کنند . زن به شوهرش خدمت کند تا پايه زندگي براساس محبت و صميميت پايه گذاري شود. لطفا هرگاه سوال شرعي مي پرسيد ،نام مرجع تقليد خود را ذکر کنيد تا بر اساس نظر مرجع شما پاسخ بدهيم. پي نوشت ها: 1. آيت الله سيستاني، توضيح المسائل، مسأله 2371-2373. 2. همان، مسأله 2446.

 
منبع : porsemanequran.
موضوعات مرتبط :نظرات بینندگان
    کیان
    |
    20 شهریور 1397

    با سلام ممنون از مطالب خوب شما تشکر سیستم خلاء https://parsvacuumpumps.com/


نظر شما