حیوانات همیشه هم ناز و ملوس نیستند. در این نوشتار ۲۵ خطرناک ترین حیوان جهان را به شما معرفی می‌کنیم که حتی گاهی باورش هم سخت است که این جانور تا چه حد خطرناک و کشنده است. با ما همراه باشید و این حیوانات را بشناسید.

۲۵ خطرناک ترین حیوان جهان را بشناسید

گاهی اوقات تشخیص بی‌‌خطر بودن یا مرگبار بودن یک موجود پشمالوی بامزه، کار آسانی نیست. در واقع، بسیاری از بامزه‌ترین مخلوقات موجود در قلمروِ حیوانات ممکن است، خطرناک‌ترین قاتل‌ها نیز باشند. فکر می‌کنید آن ماهی کوچولوی بادکنکی، زیبا و دوست‌داشتنی است؟ آیا وقتی می‌خواهید نوازشش کنید، نفس‌تان را در سینه حبس می‌کنید؟ جواب مثبت است. همیشه همین‌طور است. بنابراین در حین این‌که فهرست ۲۵ خطرناک ترین حیوان جهان را می‌خوانید، این موضوع را به‌خاطر بسپارید.

در ادامه ۲۵ خطرناک ترین حیوان جهان را بشناسید:

۲۵. عقرب زرد اسرائیلی

25-scorpion

این عقرب بسیار سمی که عمدتا در شمال آفریقا و خاورمیانه ساکن است، مسئول بیش از 75 درصد از مرگ و میر سالانه‌ی ناشی از نیش عقرب است.

اگر چه افراد بزرگسال و سالم معمولا فقط درد بسیاری شدیدی را احساس می‌کنند، اما کودکانی که آلوده به سم آن می‌شوند از تب، کما، تشنج و فلج رنج می‌برند و سپس آب در ریه‌های‌شان تجمع می‌کند و دچار مشکلات تنفسی می‌شوند. و برای همین عقرب زرد اسرائیلی در فهرست خطرناک ترین حیوان جهان جای گرفته است.

۲۴. زنبور عسل قاتل

24-bee

در سال 1957 یک نگهدارنده‌ی زنبور عسل در برزیل که قصد داشت زنبور عسل اروپایی و آفریقایی را با هم بیامیزد و گونه‌ی جدیدی به وجود آورد، غفلت کرد و تعدادی از زنبورهای او فرار کردند. این زنبور‌های قاتل که بسیار تهاجمی‌تر از همتایان اروپایی‌شان بودند، از آن زمان در کل آمریکا پخش شدند. آن‌ها در بعضی نواحی موجب ترس و وحشت شده‌اند زیرا تمایل زیادی به حرکت بی‌وقفه‌ی گروهی دارند و حتی قربانیان‌شان را کیلومترها تعقیب می‌کنند. حتما فکرش را هم نمی کردید که یک زنبور در فهرست خطرناک ترین حیوان جهان باشد.

۲۳. کرگدن

rhino

مرگ‌ مرتبط با کرگدن‌ها در بسیاری از نقاط جهان اتفاق نادری نیست.

این حیوانات با داشتن قدرت بینایی بسیار زیاد، به سرعت از جا می‌جهند و زمانی که در دید آن‌ها باشید، فرار کردن از دست آن‌ها بسیار دشوار است (مگر اینکه بتوانید سریع‌تر از 64 کیلومتر در ساعت بدوید).

شاخ‌اش را دیدید؟ خوب همین کافی است!

۲۲. حلزون مخروطی

conesnail

یک قطره از سم این موجود کوچولوی لعنتی برای پایان دادن به زندگی 20 انسان کافی است. گاهی اوقات در محاوره با نام “حلزون سیگاری” از آن یاد می‌شود، چرا که گفته می‌شود زمانی که این موجود شما را نیش بزند، قبل از این‌که از پا دربیایید، فقط وقت دارید یک نخ سیگار بکشید.

مثل این که انگار اهمیت موضوع هنوز کاملا مشخص نشده‌است … خوب باید اضافه کنیم پادزهری برای سم این موجود یا حلزون مخروطی وجود ندارد!

مطلب مرتبط: ۲۷ باهوش ترین حیوانات جهان

۲۱. سنگ‌ماهی

stonefish

این کپه‌ی زشت و کوچولو و خطرناک در کف اقیانوس استتار می‌کند، و به آرامی منتظر ماهی‌های دیگر می‌ماند که مقابل او شنا ‌کنند، سپس فک خود را با سرعت برق‌آسایی باز می‌کند و شکار خود را می‌بلعد… همه‌ی این‌ها درکم‌تر از 0.015 ثانیه رخ می‌دهد.

سنگ‌ماهی که به عنوان ” سمی‌ترین ماهی جهان” شناخته شده‌است و روی برآمدگی تیزش حرکت می‌کند، در بهترین حالت پای شما را زخمی خواهد کرد و در بدترین حالت، شما را خواهد کشت.

 

۲۰. کوسه‌ی بزرگ سفید

greatwhite

این شکارچی افسانه‌ای به سختی می‌تواند فرق بین خوراکی و غیر خوراکی را تشخیص بدهد. برای فهمیدن این تفاوت از چه روشی استفاده می‌کند؟ نمونه‌گیری. آن‌ها گوشت لنگر، قایق، تخته‌ی موج سواری، انسان، و هر چیزی را که شناور است امتحان می‌کنند.

با این حال برخلاف باور عموم،کوسه‌ی بزرگ سفید در واقع آدم‌خوار نیستند. انسان‌ها بیش از حد استخوانی هستند، و پس از اولین گازی که می‌گیرند، معمولا شما را رها می‌کنند تا در آب خونریزی کنید.

۱۹. مامبای سیاه

blackmamba

این مار یکی از ترسناک‌ترین موجودات جهان است، و حتی برخی از کارشناسان آن را “نماد مرگ” می‌نامند.

در آفریقا منبع اسطوره‌ها و افسانه‌های متعدد است و معروف است که مامبای سیاه بسیار تهاجمی و سریع است و حتی بدون این‌که تحریک شود، حمله می‌کند.

حضور این مار ترسناک در فهرست ۲۵ خطرناک ترین حیوان جهان واقعا درست است.

۱۸. بوفالوی آفریقایی

capebuffalo

این حیوان که هرگز اهلی نشده است، بسیار غیر قابل پیش‌بینی است و میانه‌ی خوبی با انسان ندارد.

در سراسر آفریقا آن را به عنوان “مرگ سیاه” می‌شناسند و مسئول بیش‌تر مرگ‌ومیرهای مرتبط با حیوانات بزرگ در این قاره است.

۱۷. قورباغه‌ی زهرآگین

poisonfrog

این دوزیست 5 سانتی رنگارنگ به اندازه‌ای سمی است که می‌تواند یک ارتش ۲۰،۰۰۰ تایی از موش‌ها را بکشد.

این بدان معنا است که با حدود 2 میکروگرم، یا به اندازه‌ی سر سوزن از سم آن، می‌توانید قلب یک حیوان بزرگ را به راحتی از کار بیندازید. و موضوع بدتر این‌که، سم این موجود در واقع در سطح پوست او واقع شده‌است. ابدا نباید این موجود را لمس کنید.

۱۶. خرس قطبی

polarbear

بر خلاف بسیاری از حیوانات دیگری که در این فهرست قرار دارند، بزرگ‌ترین گوشتخوار جهان ترسی از شما ندارد.

این حیوان هیچ شکارچی طبیعی‌ای ندارد و هر چیزی را که حتی کمی گوشتی است، می‌خورد، از جمله دیگر خرس‌های قطبی.

با این حال آن‌ها به طور کلی انسان‌ها را نمی‌کشند، احتمالا به این دلیل که تعداد زیادی آدم در اطراف آن‌ها وجود ندارد!

۱۵. جعبه‌زیان

boxjellyfish

این جعبه‌ی مرگ‌بار که سالیانه‌ بیش‌تر از آمار کشتار کوسه، تمساح، و سنگ‌ماهی روی هم، آدم می‌کشد، عنوان ” سمی‌ترین حیوان جهان” را دارد.

زهر این جعبه زی فی‌الواقع به حدی قوی است، که در برخی موارد، درمان فراتر از احیای‌قلبی در چند دقیقه‌ی آخر است.

۱۴. شیر آفریقایی

lion

در حالی که انسان‌ها به طور کلی در فهرست علاقمندی‌های آن‌ها نیستند، معروف است که برخی شیرها به طور فعالانه‌ای به دنبال شکار انسان هستند.

یک مورد معروف، آدم‌خوارهای تی‌ساوو (TSAVO) در سال 1898 است که 28 کارگر راه آهن را در کنیا در طی یک دوره‌ی 9 ماه دریدند و کشتند.

۱۳. مار بلک مامبا

boomslang

اگر چه آن‌ها نسبتا خجالتی هستند و به طور کلی به انسان حمله نمی‌کنند، اما زمانی که حمله کنند، همه چیز به هم می‌ریزد.

زهر این مار هموتوکسینی است که لخته شدن خون را مختل می‌کند. به عبارت دیگر، قربانیان مار بلک مامبا به آرامی می‌میرند، چرا که آن‌ها از هر منفذی که در بدن‌شان دارند، خونریزی می‌کنند.

مرگ دل خراشی است! خوشبختانه این مار در همه جا زندگی نمی کند.

۱۲. ماهی بادکنکی

pufferfish

این ماهی به عنوان یکی از سمی‌ترین مهره‌داران در جهان، محبوب‌ترین غذا در ژاپن است.

سم این موجود بادکنکی، دیافراگم را از کار می‌اندازد و تنفس شما را متوقف می‌کند اگر آن را به شیوه‌ی صحیح برای خوردن آماده نکنید.

مطلب مرتبط: عکس‌های بی نظیر از نادرترین حیوانات روی زمین

۱۱. کفتار

hyena

در حالی که این شکارچیان ممکن است در طول روز از رویارویی با انسان‌ها برحذر باشند، پس از غروب آفتاب، برنامه‌شان تغییر می‌کند.

اگر چه کفتارها به شکار انسان در طول تاریخ معروف هستند، اما این رفتار آن‌ها معمولا در طول جنگ و شیوع بیماری افزایش می‌یابد به این دلیل که میلی قوی به خوردن جسد انسان دارند.

خطرناک ترین حیوان جهان ۱۰: اژدهای کومودو

komodo

اژدهای کومودو درست مانند خرس‌های قطبی، در مورد خوراک خود گزیده‌کار نیست. آن‌ها هر چیزی را می‌خورند از پرندگان گرفته تا گاومیش و انسان و حتی گفته می‌شود که اجساد را از گورهای کم‌عمق بیرون می‌کشند. این حیوانات شکارچیان اعجاب‌آوری هستند و به صورت پنهانی منتظر می‌مانند تا طعمه نزدیک شود، سپس حمله می‌کنند، گلوی آن را پاره می‌کنند، و کنار می‌کشند تا خون آن خارج شود. و باز هم، مانند خرس قطبی، تنها دلیل پایین بودن تعداد انسان‌هایی که توسط این حیوان کشته‌ شده‌اند تعامل محدود است و همچنین این واقعیت که اژدهای کومودو فقط ماهی یک بار باید غذا بخورد.

خطرناک ترین حیوان جهان ۹: مگس تسه تسه

tsetse

این مگس بزرگ که خون می‌مکد ناقل اصلی بیماری خواب آفریقاییاست و بنابراین به طور غیر مستقیم تا یک چهارم از یک میلیون نفر را همه ساله می‌کشد.

حشرات از جمله مگس تسه تسه در فهرست کشنده ترین حیوانات برای خود چند رتبه را احراز کرده اند.

با این وجود باید بدانید که حشره ای کشنده تر از تسه تسه هم داریم که از همه ی درندگان و قاتلان انسان کشنده تر است.

۸. پلنگ

leopard

بسیاری از حیوانات پس از زخمی شدن فرار می‌کنند و پنهان می‌شوند. اما پلنگ این‌طور نیست. زخمی شدن این موجودات خطرناک باعث می‌شود که آن‌ها خطرناک‌تر شوند. علاوه بر این، آن‌ها بسیار قوی نیز هستند.

پلنگ زخمی! برای تان آشنا نیست؟

هر کسی که شبکه‌ی تلویزیونی دیسکاوری را تماشا کرده باشد، می‌داند که آن‌ها دوست دارند طعمه خود را دور از دسترس پنهان کنند. ترجمه: آنها بزهای کوهی مرده را بالای درخت می‌کشانند.

خطرناک ترین حیوان جهان ۷: مار جعفری

carpetviper

این افعی که مسئول اکثر مرگ و میرهای مربوط به مار در جهان است، مانند مار بلک مامبا از هموتوکسین استفاده می‌کند.

متاسفانه بسیاری از گزیدگی ها در مناطقی رخ می‌دهد که فاقد تجهیزات پزشکی مدرن است و بنابراین قربانیان به آرامی در طول چند هفته خونریزی می‌کنند تا زمانی که بمیرند.

پس هر جا مار جعفری زندگی می کند مرگ هم در کیم است.

خطرناک ترین حیوان جهان ۶: عنکبوت سرگردان برزیلی

wanderingspider

با سمی‌ترین عنکبوت جهان، مطابق با کتاب رکوردهای جهانی گینس، آشنا شوید.

چه چیز این مخلوق را تا این حد خطرناک کرده‌است، از اسمش مشخص است، – تمایلی که به سرگردان بودن دارد.

آن‌ها اغلب در خانه‌ها و ماشین‌های مناطق پرجمعیت، به ویژه در طول روز پنهان می‌شوند. این ترکیب اصلا خوب نیست!

خطرناک ترین حیوان جهان ۵: اختاپوس حلقه آبی

octopus1

این موجود تقریبا به اندازه‌ی یک توپ گلف است، اما اجازه ندهید که قد و قامت کوچک آن شما را فریب دهد، چرا که سم آن برای از پا درآوردن ۲۶ فرد بزرگسال کافی است و احتمالا حدس زده‌اید که هیچ پادزهری برای آن وجود ندارد. فرض کنید که این حیوان دوست شما را نیش بزند، بهترین کار این است که احیای قلبی را بلد باشید، زیرا می‌توانید مطمئن باشید که در عرض چند دقیقه شخص به طور کامل فلج شده و قادر به نفس کشیدن نخواهد بود. با این حال مادر طبیعت، هیچ رحم و مروتی ندارد و قربانی به مدت چند ساعت بعد از گزش هشیار خواهد بود تا زمانی که سم در بدن او خنثی شود. البته با این فرض که شما یا کس  دیگری در بیمارستان، دائما به قربانی تنفس مصنوعی بدهید.

خطرناک ترین حیوان جهان ۴: اسب آبی

46

اگر چه آن‌ها بیشتر گیاهخوار هستند، اما بسیار تهاجمی نیز هستند و به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از خطرناک‌ترین حیوانات در آفریقا و خطرناک ترین حیوان جهان محسوب می‌شوند.

گفته می‌شود که آن‌ها بدون این‌که تحریک شوند، به انسان حمله می‌کنند تا جایی که حتی ممکن است کل وسیله‌ی نقلیه را منهدم کنند.

پس وقتی به آفریقا سفر می کنید به ویطه وقتی به اطاف نیل یا روی نیل گردش می کنید تا می توانید از این انسان کش بی منطق حذر کنید.

خطرناک ترین حیوان جهان ۳: تمساح آب شور

crocodile

تمساح آب شور در رأس زنجیره‌ی غذایی قرار دارد و برای همه‌چیز خوار بودنش شناخته شده‌است، از گاومیش گرفته تا کوسه‌ها.

این حیوان برای کشتن غذای‌اش از تکنیکی به نام “رول مرگ” یا ” چرخش مرگ ” استفاده می‌کند که در آن بی وقفه شکار خود را در آب می‌چرخاند و می‌چرخاند تا زمانی که خفه شود و بمیرد.

خطرناک ترین حیوان جهان ۲: فیل آفریقایی

elephant

فیل‌ها که بزرگ‌ترین حیوانات روی خشکی هستند، می‌توانند به شدت تهاجمی و خطرناک ترین حیوان جهان باشند و حتی یک یا دو کرگدن را لگدمال کنند و بکشند.

آن‌ها ظاهرا توانایی به نمایش گذاشتن حملات خشمگینانه را دارند و حتی در فعالیت‌هایی که کینه‌توزانه تعبیر شده‌اند شرکت داشته‌اند و در این میان حتی تمام یک روستا را ویران کرده‌اند.

کینه توزی در فیل آفریقایی بسیار شدیدتر از فیل آسیایی است.

۱. پشه

mosquito

پس از یکی از بزرگ‌ترین حیوانات جهان حالا به یکی از کوچک‌ترین حیوانات می‌رسیم. شاید پشه خیلی کوچک باشد، اما خطرناک ترین حیوان جهان و مرگ‌بارترین موجود زنده است. برآورد شده‌است که پشه‌ها بیماری‌ها را به حدود ۷۰۰ میلیون نفر در سال منتقل می‌کنند و باعث مرگ 2 تا 3 میلیون نفر در سال می‌شوند.

حیف است این فهرست را به پایان برسانیم ولی از کشنده ترین قاتل انسان که انسان باشد یادی نکنیم.

انسان ها در اثر جنگ ، قتل ، خشونت ، مجازات مرگ مثل اعدام و … بیش از هر حیوان دیگری باعث مرگ و میر انسانی هستند. در ادامه می توانید مطلب بیل گیتس در باره کشنده ترن قاتلان انسان را از پیوند زیر بخوانید.

مطلب مرتبط : کشنده ترین قاتل انسان از نگاه بیل گیتس

منبع : https://bazdeh.org/%D8%AE%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%A7%DA%A9-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AD%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86/
موضوعات مرتبط :
نظر شما