مصرف چیپس و بیسکوئیت در دوران بارداری ممنوع

 

محققان به زنان هشدار داده‌اند مصرف زیادچیپس و بیسکویت در دوران بارداریممکن است به قیمت به خطر افتادن سلامتی کودک تازه متولدشده تمام شود.با دلگرمهمراه باشید تا عوارض مصرف چیپس و پفک را در دوران بارداریبدانید.

 

 مصرف چیپس و بیسکوئیت در دوران بارداری ممنوع


مطالعه ای که توسط مرکز پژوهشی اپیدمولوژی محیطی دربارسلونای اسپانیاانجام شده، نشان می دهد مصرف زیاد چیپس و بیسکویت در زنان باردارباعث می شود کودک هنگام تولد ازوزن کمتریبرخوردار باشد. محققان دریافته اند مصرف چیپس و بیسکویت در هنگام بارداری باعث افزایش ماده ای به نامآکریلامید در بدن زنانمی شود که ممکن است روند رشد جنین را به خطر اندازد و در نهایت باعث تولد نوزادیشود که در مقایسه با نوزدان سالم تر سر کوچک تریدارد.

آکریلامید یک ماده شیمیاییاست که در غذاهایی که با حرارت زیاد پخته می شوند، تولید می شود. این ماده معمولاً در غذاهایی مثل چیپس، سیب زمینی سرخ کرده، نان و قهوهنیز یافت می شود.دانشمندان معتقدند عدم رشد کافی سر کودک ناشی از اختلالات پیش آمده در رشد سیستم عصبی نوزاد است و این امر نیز به نوبه خود ممکن است روند رشد کودک در دوران پس از تولد را تحت تاثیر قرار دهد. یافته های این مطالعه نشان داده است که زنان بارداری که مواد حاوی آکریلامید بیشتری مصرف کرده اند، معمولاً کودکانی به دنیا می آورند که به طور متوسط 132 گرم سبک تر از دیگر کودکان متولد شده هستند و اندازه سر آنها نیز 0.33 سانتی متر کوچک تر است.این مطالعه در سال های بین 2006 تا 2010 بر روی 1100 زن باردار در کشورهای دانمارک، بریتانیا، یونان، نروژ و اسپانیا صورت گرفته، نشان داده است که تاثیر چیپس بر سلامتی جنین در حال رشد دقیقاً همانند تاثیر سیگار و مواد دخانی است.

 

 

عوارض مصرف جیپس و پفک در دوران بارداری

هشدار برای خانم های باردار ! پفک برای جنین بسیار مضر است

بارداری اولم است و ۲۰سالمه. الانم ۲۰ هفته دارم. من پفک می خورم ولی نه خیلی زیاد. می خواستم، بدانم برای جنین ضرر دارد؟

متخصص، جراح زنان، زایمان و نازایی:

مصرف زیاد چیپس، بیسکویت و پفک در دوران بارداری ممکن است به قیمت به خطر افتادن سلامتی کودک تازه متولدشده تمام شود. همچنین باعث می شود نوزاد هنگام تولد از وزن بیشتری برخوردار باشد، در واقع خطر ابتلا به چاقی را در كودك افزایش می دهد. همچنین كودكانی كه از این مادران متولد می شوند بیشتر به بیماری دیابت،

افزایش كلسترول و فشار خونمبتلا می‌شوند.

امروزه نظر به صنعتي شدن جوامع و سهم بالاي توليدات صنعتي غذايي در تغذيه مردم، اطمينان حاصل كردن از كيفيت تغذيه‌اي و بهداشتي آنها اهميت فراوان دارد. با توجه به اين كه در كشور ما مصرف برخي از تنقلات غيرضروري و مضر همچون چيپس و پفك توسط مردم بويژه كودكان رواج يافته است، برشمردن معايب اينگونه محصولات منجر به آگاهي بيشتر مصرف‌كنندگان هنگام انتخاب مواد غذايي و تنقلي خواهد شد.مصرف غذاهاي تنقلي همانند چيپس و پفك داراي اثرات جبران‌ناپذيري است كه بسياري از كارشناسان علوم غذايي در اين مورد اتفاق نظر دارند.


عوارض خوردن پفک و چیپس در دوران حاملگی را جدی بگیرید

منبع : https://www.delgarm.com/marriage/pregnancy-
موضوعات مرتبط :
نظر شما