چرا دندان عفونت میکند؟

دندان شما از خارج سخت به نظر می رسد اما از داخل از مجموعه ای از اعصاب، بافت های مرتبط به هم و رگ های خونی تشکیل شده است. در بعضی از موارد دندان عفونی می شود که می تواند نتیجه:

  • کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان
  • بیماری لثه، همچنین به عنوان بیماری پریودنتال شناخته می شود
  • دندان ترک خورده

اگر عفونت را درمان نکنید، می توانید پالپ دندانی که همان مجموعه ای از بافت همبند و اعصاب و رگ ها است را از بین برده و به عفونت منجر شود دو نوع رایج عفونت دندان وجود دارد:

  • عفونت پری اپیکال که در نوک ریشه دندان شما شکل می گیرد.
  • عفونت پریودنتال که بر استخوان کنار دندان تاثیر می گذارد.

شما می توانید بیش از یک عفونت دندان داشته باشید. یا عفونت می تواند از طریق استخوان عبور کند و در چندین نقطه دیگر نیز ظاهر شود. اما هر یک فقط به یک دندان مربوط می شود.

 

بیشتر بخوانید: عفونت دندان؛ همه چیز درباره عفونت دندان یا آبسه

 

درمان عفونت دندان

درمان عفونت دندان

در حالی که دندان درد و تورم نشانه های رایج عفونت دندان هستند شما ممکن است این علائم را نداشته باشید و به این معنی است که کیست پر از چرک در جای دیگری که قابل مشاهده نیست در حال تشکیل شدن است.

اگر علائمی نداشته باشید دندانپزشک از طریق آزمایش اشعه ایکس عفونت دندان را بررسی می کند که معولا یک معاینه معمول است. همچنین ممکن است به دندان ضربه وارد کند تا بررسی کند که آیا درد وجود دارد یا خیر. اگر دندانپزشک نتواند عفونت دندان را تشخیص دهد شما را به یک متخصص ریشه معرفی خواهد کرد این متخصص به طور قطع عفونت شما را تشخیص خواهد داد و آن را درمان خواهد کرد.

درمان خانگی عفونت دندان

عفونت دندان باید توسط یک دندانپزشک درمان شود، اما برخی از داروهای خانگی می تواند ناراحتی ناشی از عفونت را کاهش دهد. در ادامه به چند روش برای درمان خانگی عفونت دندان اشاره کرده ایم:

آب نمک

از بهترین درمان های خانگی برای عفونت دندان آب نمک است! دهان خود را با آب نمک، برای تسکین موقتی عفونت دندان شستشو دهید. آب نمک همچنین در بهبود زخم موثر بوده و سلامت لثه ها را نیز بهبود می بخشد.

روش درمان:

نصق قاشق چایخوری نمک را در نصف فنجان آب گرم حل کرده و دهان خود را با آن شستشو دهید. سعی کنید حداقل 2 دقیقه آن را در داخل دهان خود نگه دارید. این کار را به مدت سه بار در روز تکرار کنید.

جوش شیرین

جوش شیرین یک گزینه مقرون به صرفه برای درمان عفونت دندان شما است. جوش شیرین برای پلاک های دهان عالی است و همچنین دارای خواص ضد باکتری است.

روش درمان:

نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین را در نصف فنجان آب و نمک حل کنید سپس محلول را به مدت 5 دقیقه در دهان خود قرار دهید و این کار را به مدت دو بار در روز تکرار کنید.

روغن پونه کوهی

روغن زیتون یک درمان طبیعی است که می توانید آن را از داروخانه تهیه کنید. روغن زیتون یک ضد باکتری و آنتی اکسیدان است و می تواند به کاهش تورم و درد ناشی از عفونت دندان کمک کند.

روش درمان:

چند قطره روغن خالص را به یک توپ پنبه اضافه کنید. دو تا سه دقیقه روغن را در منطقه عفونی نگه دارید. این کار را سه بار در روز تکرار کنید.

کمپرس سرد

کمپرس سرد باعث کاهش درد و تورم می شود. برای کاهش درد دندان و درمان عفونت دندان از کمپرس سرد استفاده کنید.

روش درمان:

برای این منظور قطعات یخ را در یک حوله خشک قرار دهید سپس کمپرس را به مدت 15 دقیقه روی گونه خود و نزدیک منطقه آسیب دیده قرار دهید این کار را می توانید به مدت چندین بار در روز انجام دهید.

چای شنبلیله

شنبلیله را می توان درر همه سوپرمارکت ها پیدا کرد! شنبلیله دارای خواص ضد باکتری و سابقه طولانی در استفاده به عنوان یک درمان خانگی برای بهبود زخم و کاهش التهاب و عفونت دندان است.

روش درمان:

برای استفاده از این روش یک قاشق چای شنبلیله را به آبی که در حال جوشیدن در قابلمه است اضافه کنید سپس اجازه دهید محلول خنک شود. با استفاده از یک توپ پنبه، مقدار کمی از آن را به منطقه آسیب دیده اعمال کنید این کار را سه بار در روز تکرار کنید.

روغن میخک

روغن میخک از زمان های قدیم به عنوان یک درمان طبیعی دندان درد استفاده می شود و دارای خواص ضد باکتری و ضد التهابی است.

روش درمان:

برای درمان عفونت دندان با قرار دادن چند قطره روغن میخک روی یک توپ پنبه، آن را مستقیما به منطقه آسیب دیده اعمال کنید. ممکن است بخواهید این روغن قوی را با روغنی مانند جوجوبا رقیق کنید.

شما همچنین می توانید با افزودن چند قطره روغن میخک داخل آب دهانشویه بسازید.

روغن آویشن

روغن آویشن یکی دیگر از روغن های قوی و طبیعی است که می تواند انگل ها را از بین ببرد و مبارزه با باکتری ها و کاهش تورمنیز موثر است.

روش درمان:

  • روغن آویشن را می توان با یک توپ پنبه مستقیم به منطقه آسیب دیده اعمال کرد.
  • شما همچنین می توانید با افزودن چند قطره روغن آویشن داخل آب دهانشویه بسازید

برای درمان عفونت دندان، روغن آویشن را می توان تا سه بار در روز استفاده کرد.

آب اکسیژنه

هیدروژن پراکسید یک درمان عالی برای مبارزه با عفونت باکتریایی است همچنین می تواند باعث کاهش پلاک و خونریزی لثه شود.

روش درمان:

  • برای استفاده از این روش 3 درصد از هیدروژن پراکسید را با آب مخلوط کنید.
  • دهان خود را با محلول شستشو داده و مراقب باشید که به هیچ عنوان آن را نبلعید.

هیدروژن پراکسید می تواند چند بار در روز استفاده شود.

شستشوی دهان با روغن

شستشوی دهان با روغن یک روش قدیمی است که به از بین بردن باکتری های مضر و ضد عفونی کردن دهان کمک میکند و سبب بهبود بهداشت دهان و دندان می شود. مطالعات محدود نشان می دهد که شستشوی دهان با روغن یک درمان خوب برای خونریزی لثه، رفع بوی بد دهان و کاهش باکتری ها است.

روش درمان:

روغن های خوب برای کشیدن روغن عبارتند از روغن نارگیل ، روغن کنجد و روغن زیتون. کشیدن روغن در صبح و با معده خالی توصیه می شود. برای استفاده از این روش یک قاشق روغن را در دهان خود و به مدت 20 دقیقه نگه دارید و مراقب باشید که روغن را نبلعید.

سیر

سیر یکی دیگر از درمان های طبیعی و مفید بیماری ها است، از جمله اینکه درد را مدیریت کرده و قاتل بیماری ها نیز است.

روش درمان:

برای استفاده از این روش با استفاده از سیر خرد شده خمیری درست کنید. خمیر را روی منطقه عفونی اعمال کنید. این کار می تواند چندین بار در روز تکرار شود.

 

بیشتر بخوانید: رعایت 10 نکته قبل از مراجعه به دندانپزشک، الزامیست!

 

چه هنگام باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

عفونت دندان یک عفونت جدی است که اگر درمان نشود، می تواند به سایر قسمت های دهان گسترش یابد. اگر عفونت دندان دارید، بلافاصله باید دکتر را ببینید. داروهای خانگی ذکر شده در بالا به معنای درمان های تکمیلی به داروهای تجویز شده توسط پزشک است.

منبع : https://zoomlife.
موضوعات مرتبط :
نظر شما