خشکی چشم بعد از عمل لیزیک

عمل لیزیک

عمل لیزیک و خشکی چشم بعد از عمل جراحی برای تصحیح بینایی لیزیک شایع است. در واقع، تحقیقات نشان داده که تقریبا نیمی از بیمارانی که تحت عمل لیزیک قرار گرفته اند بعد از عمل دارای درجاتی از خشکی چشم هستند، و گاهی اوقات علائم می تواند برای هفته ها، ماه ها یا حتی برای همیشه باقی بماند.اما  بسیاری از افرادی که به دنبال لیزیک هستند در حال حاضر دچار خشکی چشم هم هستند . به عنوان مثال، افرادی که  از لنز تماسی به دلیل خشکی چشم  استفاده می کنند ممکن است آنها را ناراحت  کند و لیزیک به عنوان یک جایگزین  برای افرادی است که نمی خواهند از عینک استفاده کنند. خوشبختانه، غربالگری برای لیزیک به پیشرفت در تشخیص خشکی چشم و درمان بهتر منجر  شده است. بسیاری از افرادی که مایل به انجام لیزر برای تصحیح بینایی خود هستند شانس زیادی برای حل مشکل خشکی چشم خود قبل از انجام عمل دارند

چگونه لیزیک باعث خشکی چشم میشود

لیزیک چشم

لیزیک باعث می شود برخی اعصاب در قرنیه  قطع شوند، و تا حدی باعث کاهش حساسیت قرنیه می شود. در پاسخ، چشم شما ممکن است حسی نداشته باشد، و باعث میشود بدن شما اشک کمتری را تولید کند، که منجر به سندرم خشکی چشمی شود.خشکی چشم پس از لیزیک می تواند سبب ایجاد ناراحتی و گرفتن نتایج بهبود کمتری در بینایی شود. به همین دلیل، بسیاری از جراحان چشم در حال حاضر استفاده از روان کننده ها و قطره های چشمی یا سایر درمان ها برای کمک به حفظ رطوبت چشم را توصیه میکنند.برای  احتیاط، شما همچنین ممکن است برای افزایش رطوبت چشم خود پیش از عمل لیزیک  تحت درمان قرار بگیرید حتی اگر شما هیچ نشانه ای از خشکی چشم را نداشته باشید.

 • در برخی از موارد که در آن خشکی چشم نگران کننده است، روش اصلاح بینایی انتخاب میشود که شامل برداشتن فلپ نازک از روی سطح چشم نیست همانند روش پی آر کی.

غربالگری چشم خشک و بیماران لیزیک

عمل چشم لیزیک

کیفیت و کمیت اشک تولید شده توسط چشم هایتان از جمله عوامل توسعه دهنده خشکی چشم هستند، که می تواند بر بهبود چشم بعد از عمل جراحی تاثیر بگذارد.

 • از آنجا که جراحان چشم در حال حاضر به طور فزاینده تشخیص داده اند که بهترین نتیجه برای عمل لیزیک به کنترل خشکی چشم بستگی دارد، با این شرایط شما احتمالا غربالگری را انجام خواهید داد.

تشخیص خشکی چشم عبارتند از:

عمل چشم

 1. آزمون شرمر. یک نوار نازک از کاغذ زیر پلک پایین برای اندازه گیری تولید اشک قرار داده می شود.
 2. زمان فروپاشی اشک. مقدار کمی رنگ بر روی سطح چشم برای نظارت بر نحوه توزیع اشک و زمانی که آنها در حال  “شکستن” بر روی سطح چشم هستند.
 3. تصویربرداری. Keratometers یا دستگاه های دیگر که یک نما از فیلم اشک را بدون دست زدن به سطح چشم فراهم می کنند.
 4.  تست MMP-9. انجام این تست بدون درد است، دکتر شما یک نمونه کوچک از اشک شما را داخل پلک پایین شما جمع آوری می کند. در عرض چند دقیقه، شما می فهمید که آیا شما دارای سطوح بالایی از پروتئین هستید که می تواند باعث شود شما به راحتی با خشکی التهابی چشم پس از لیزیک مبارزه کنید.
 • در حالی که ارزیابی شما به عنوان یک کاندید احتمالی برای  عمل لیزیک، جراح چشم شما ممکن است نیاز به تعیین این که آیا شما یک بیماری  زمینه ای برای خشکی چشم  داشته باشید.

چه کسی بیشتر در معرض خطر خشک شدن چشم پس از عمل لیزیک  قرار دارد؟

تحقیقات در کالج پزشکی بیلور در هوستون نشان داده که افرادی با درجه بالایی از نزدیک بینی در معرض خطر بیشتری از خشکی چشم پس از لیزیک نسبت به افراد با درجه کمتر از نزدیک بینی قبل از عمل جراحی قرار دارند.

علل دیگر سندرم خشکی چشم قبل یا بعد از لیزیک عبارتند از:

عوارض لیزیک چشم

 1. اگر شما در حال حاضر خشکی چشم دارید، شما هنوز هم می توانید عمل لیزیک را انجام دهید البته اگر شما درمان هایی مانند قطره های چشمی را دریافت کنید.
 2. سن های بالا، به خصوص اگر شما زن هستید و در حوالی یائسگی قرار گرفته اید.
 3. داروهای ضد حساسیت (آنتی هیستامین ها)، برخی داروهای فشار خون و ضد افسردگی که می تواند رطوبت چشم را کاهش  دهند.
 4. بیماری های خود ایمنی مانند سندرم شوگرن.
 5. آب و هوای خشک و یا غیر منتظره در محیط، مانند یک اتاق بسیار گرم و یا مطبوع.
 • چشم خشک قبل از عمل لیزیک به طور خودکار شما را از نامزدی عمل خارج می کند. اما جراح چشم شدت وضعیت شما  و امکان درمان موثر قبل از معرفی را بررسی می کند.

درمان خشکی چشم قبل و بعد از عمل لیزیک

حتی اگر شما قبلا هم مبتلا به خشکی چشم بوده اید ، جراحان لیزیک ممکن است  درمان قبل از عمل لیزیک و یا روش های دیگر را در نظر بگیرید و اسم شما را از داوطلبان این عمل حذف کند. جراح چشم شما ممکن است شما را تحت درمان قرار دهد و برای خشکی چشم قبل از عمل لیزیک اقدامات احتیاطی لازم را تجویز کند، حتی اگر تولید اشک به طور طبیعی باشد.

دکتر شما ممکن است شما را به مصرف روغن دانه کتان یا روغن ماهی به صورت خوراکی به مدت چند هفته قبل از عمل جراحی برای تصحیح بینایی  و برای بهبود لایه ی اشکی شما  تجویز کند.شما همچنین ممکن است نیاز به استفاده ازمرطوب کننده و قطره های چشمی قبل و بعد از عمل لیزیک را داشته باشید. جراح چشم شما همچنین ممکن است قطره ی چشمی را مانند Restasis که سبب کاهش التهاب و کمک به بدن برای تولید اشک بیشتر میشود را تجویز کند. دیگر درمان های رایج برای خشکی چشم شامل punctal،plugs که کانال های اشک آور را برای افزایش رطوبت بر روی چشم بلوکه می کنند، و داروهای ضد التهاب مانند کورتیکواستروئیدها به عنوان قطره چشم تجویز می کنند.

جلوگیری از خشکی چشم پس از لیزیک

عمل لیزیک

هنگام ملاقات با جراح لیزیک خود در طول ارزیابی به عنوان یک نامزد، مطمئن شوید که شما هر گونه علائم چشم که می تواند مشکل خشکی چشم را ، نشان دهد را ذکر کنید مانند احساس جسم خارجی و یا سوزش چشم. حتی اشک بیش از حد می تواند نشان دهنده خشکی چشم باشد.

 • افراد مسن تر، به خصوص کسانی که داروهایی مانند ضد افسردگی مصرف می کنند، بیشتر در معرض خطر خشکی چشم پس از لیزیک قرار دارند.

مطالعات نشان داده که مصرف مکمل های اسید چرب امگا ۳ و خوردن غذای حاوی این “چربی های خوب”، مانند ماهی آزاد، می تواند به حفظ لایه اشکی سالم کمک کند. نوشیدن مقدار زیادی آب نیز می تواند به حفظ بدن و چشم  و هیدراته شدن آن کمک کند.

 • همچنین، مطمئن شوید که شما یک بحث صریح را با یک جراح لیزیک خود راه بیاندازید و در مورد احتمال ابتلا به خشکی چشم درباره  این روش بحث کنید. بپرسید چه مراحل خاصی را برای خشکی  چشم انجام دهید و چگونه لایه ی اشکی چشم را بازگردانید  و بهبودی کامل را کسب کنید.
 • باز هم، به خاطر داشته باشید که بسیاری از علائم خشکی چشم به دنبال یک روش جراحی انکساری معمولا نسبتا خفیف هستند و بعد از مدتی ناپدید می شود. با این حال، برخی از بیماران لیزیک مشکلات شدید و مستمری را در رابطه با خشکی چشم گزارش کرده اند.
منبع : drsalamatx
موضوعات مرتبط :
نظر شما