دندانهای کودک به چه مراقبتهایی نیاز دارند؟

دندانهای کودک نیز مانند دندانهای بزرگسالان نیاز به مراقبت دارند.

از مهمترین علل ایجاد پوسیدگیهای دندانی در کودک، مصرف شیر یا مایعات شیرین هنگام خواب در فاصله شب تا صبح است. در زمان خواب، ترشح بزاق کاهش می یابد و قرار گرفتن دندانها در محیط شیرین و حضور میکروبهای پوسیدگی زا، باعث شروع روند پوسیدگی می گردد.
برای پیشگیری، باید مصرف مایعات شیرین و شیر از شش ماهگی به بعد در شب قطع گردد.ا گر امکان قطع شیر درشب وجود ندارد، تمیز کردن دهان کودک، پس از مصرف شیر توصیه میشود. و درصورت بروز پوسیدگی، درمان هرچه سریعتر دندان کودک الزامیست.
.
استفاده از فلوراید:
فلوراید ماده ای است که مانع از پوسیدگی دندان شده و به ترمیم سریع تر پوسیدگیها کمک می کند. در اغلب کشورها از جمله ایران به آب آشامیدنی فلوراید اضافه می شود. و اگر دندانپزشک تشخیص دهد، ممکن است قطره یا ژل فلوراید برای کودک تجویز کند.

برای پیشگیری از پوسیدگی دندانهای کودک شیرخوار چه کنیم؟
۱ – هیچ گاه هنگام خواب به کودک شیر ندهید. و اگر کودک شما شیشه می خواهد شیشه را از آب پرکنید.
۲ – در طول روز به کودک خود شیشه پراز نوشیدنیهای شیرین با پستانک ندهید.
۳ – اگر کودک از پستانک استفاده می کند پستانک اورا به مواد شیرین مانند شکر یا عسل آغشته نکنید.
۴ – در حدود یکسالگی به کودک خود آموزش دهید بجای شیشه از لیوان استفاده کند.

چگونه دندانهای کودک را تمیز کنیم؟
با رویش اولین دندان شیری، دندان و بافتهای اطراف را با گاز مرطوب یا مسواک نرم تمیز کنید. بعداز ۲سالگی از خمیردندان فلوراید دار به میزان کم استفاده کنید.(خمیردندانهای مخصوص کودکان دارای میزان فلوراید استاندارد برای کودک هستند). مسواک زدن باید حداقل روزی ۲ بار (صبح وشب) به مدت ۳-۴ دقیقه در هر وعده انجام گیرد . بهترین مسواک برای کودک مسواکی است با دسته ضخیم و سر کوچک و موهایی با انتهای گرد از نوع نرم.

 

علت پوسیدگی دندانهای کودک هنگام خواب مصرف مایعات شیرین است
توجه:
درحالیکه کودک را به مسواک زدن تشویق می کنید حتما تا ۶-۷ سالگی به وی در مسواک زدن کمک کنید.
نخ دندان
سطوح بین دندانی دندانهای کودک را که دور از دسترس مسواک هستند با نخ دندان تمیز کنید. این کار را بعد از ۳ سالگی کودک شروع کنید.

چه رژیم غذایی برای دندانهای کودک مناسب است؟
اگر میان وعده ها و مصرف تنقلات به طور مناسب انتخاب شوند. علاوه برتامین انرژی مورد نیازکودک از پوسیدگی دندانها نیز جلوگیری می کنند. بهتر است از خوردن مواد غذایی حاوی شکر، نشاسته و مقدار زیاد چربی پرهیز شود. بجای استفاده از آبنبات، کیک، شیرینی، کلوچه، غلات شیرین شده، کشمش، برگه میوه های خشک، شیرعسل، آدامسهای شکردار و بیسکویت از شیر، نان و پنیر، تخم مرغ پخته، ماست، میوه ها و سبزی های خام مانند هویج، ذرت و آجیل شور استفاده شود.

مهم
۱ – از خوردن غذاهای چسبنده پرهیز شود. خوردن شیرینی ها را منحصر به وعده های غذایی کنید. چون در این زمان بزاق بیشتری در دهان ترشح می شود که می تواند باقیمانده مواد غذایی را از روی دندانها پاک کند.
۲ – تعداد دفعات مصرف مواد قندی را کاهش دهید.
۳ – ازخوردن تنقلات و شیرینی قبل از خواب پرهیز کنید.
۴ – با خوردن موادی مانند سبزیهای خام، پنیر و سایر لبنیات به سلامت دندانها کمک کنید.

اولین معاینه پزشکی کودک چه زمانی است؟
اولین معاینه بین ۶ تا ۱۲ ماهگی صورت می گیرد، که دراین زمان، دندانپزشک روشهای بهداشت دهان و دندان و عادات مضر دهانی و کاربرد فلوراید را به والدین آموزش خواهد داد . و معمولا هر ۶ ماه یک بار توصیه می شود که این دیدار تجدید شود. دراین معاینات، دندانپزشک علاوه بر بررسی پوسیدگیها و لثه کودک به بررسی روابط فکی کودک می پردازد و اگر لازم بود، رادیوگرافی تجویز می کند.

اگر دندانهای شیری سلامتی خودرا از دست بدهند، در جویدن صحیح غذا و تکلم درست و زیبایی کودک تاثیر می گذارند. اگر دندان شیری زود از دست رفت، باید فضای آن را توسط فضانگهدارنده حقظ کرد وگرنه حرکت دندانهای مجاور باعث کاهش فضای رویش دندان دایمی می گردد. و در آینده احتمال نیاز به درمان ارتودنسی را افزایش می دهد، ۸ دندان پیش شیری، تا ۶ سالگی و ۱۲ دندان شیری دیگر، تا ۱۲ سالگی باید در دهان کودک باقی بمانند.

پیش از رفتن به دندانپزشک چگونه کودک خود را آماده کنیم؟
۱ – برای ترغیب کودک برای دیدار دندانپزشک، به او رشوه ندهید.
۲ – از دیدار دندانپزشک، به عنوان تنبه استفاده نکنید.
۳ – اضطراب خود را از کودک پنهان کنید.
۴ – از بکارگیری کلمات ترسناک مانند آمپول، کشیدن و چرخ کردن برای کودک خودداری کنید.
۵ – از طرف دندانپزشک، قولی به کودک ندهید.
۶ – کودک را به تنهایی به اتاق دندانپزشک بفرستید.
۷ – از نظر رعایت بهداشت دهان و دندان برای کودک خود الگو باشید.

منبع : doctorhosseini.com
موضوعات مرتبط :
نظر شما