بهترین عادات‌ در زندگی چیست؟

درحالی‌که بیان خیلی از عادت‌ها ممکن است ازنظر ما متداول باشد اما این 20 عادت ضروری در زندگینه‌تنها ازلحاظ مالی می‌توانند شمارا به موفقیت برسانند بلکه سلامت جسم و روح شمارا نیز تضمین و مسیر پر فراز و نشیب رسیدن به هدف را هموار می‌کنند.

بر روی این 20 عادت تمرکز کنید، به‌طور مداوم تلاش کنید تا آن‌ها را به روال روزانه زندگی خود تبدیل کنید تا در زمان مناسب، پیشرفت و حرکت شما به‌سوی اهدافتان موشک وار شود. 

۱. زود از خواب بیدار شوید

عادت زود از خواب بیدار شدن

ساعت‌های اولیه صبح زمانی مناسب برای تلفیق حس آرامش در کنار صلح و زندگی پربار است که در آن ساعات، دنیا آرام و در خواب به سر می‌برد و به شما این امکان را می‌دهد تا به اهداف بلندمدت خود فکر کنید. افرای که در رسیدن به اهداف خود جدی هستند و در هر مرحله از زندگی‌شان پی موفقیت می‌گردند، این را می‌دانند که زود از خواب بیدار شدن امری مهم است.

حتی اگر شما عادت به صبح زود بیدار شدن از خواب را ندارید، در روال روزانه زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید که هرروز زودتر از روز قبل از خواب بیدار شوید. این کار را می‌توانید کم‌کم و به‌صورت تدریجی انجام دهید؛ هر هفته زنگ ساعت خود را 15 دقیقه زودتر تنظیم کنید تا بدن شما به 15 دقیقه زودتر بیدار شدن عادت کند مثلاً اگر همیشه ساعت 8 صبح بیدار می‌شدید به مدت یک هفته زنگ ساعت خود را بر روی ساعت 7:45 دقیقه تنظیم کنید. و هفته بعد هم 15 دقیقه دیگر به عقب برگردید تا جایی که دو ساعت زودتر از قبل، از خواب بیدار شوید. بعدها به این نتیجه می‌رسید که برای موفقیت در کارهای خاص باید زمانی شروع به کارکنید که اکثر مردم دنیا خواب هستند.

۲. قدرشناس باشید

عادت قدرشناس باشید

ما زمان زیادی از عمر خود را غرق در مشکلاتمان هستیم. اما مشکلات هم نشانه‌ای از زندگی هستند، نشانه‌ای از حیات که یعنی ما زنده هستیم و مشکلات با ما همراه‌اند. تنها زمانی که دیگر مجبور به رویارویی با مشکلات نیستیم، زمانی است که در زیرخاک دفن شده‌ایم. اگر می‌خواهید تمرکز خود را از مشکلاتتان دور نگه‌دارید، باید قدردان داشته‌های خود باشید. بله، حتی برای مشکلات خود هم شکرگزار باشید.

قدرشناسی، مطمئن‌ترین راه برای رسیدن به اعتمادبه‌نفس، سلامتی جسمی و روحی، شادی و موفقیت است. این کار توجه ما را به سمت داشته‌هایمان جلب می کند نه ندا شته‌هایمان.

۳. لبخند بزنید

لبخند بزنید

مطالعات و تحقیقات انجام‌شده در این زمینه تأیید کرده‌اند، افرادی که لبخند واقعی دارند (که به‌عنوان لبخند از ته دل به آن اشاره می‌شود) در زندگی شادترند. این مورد ‌یکی از بهترین عادت‌هاست که به شما اجازه می‌دهد تا در طول زمان، آرامش عاطفی، روحی و روانی پیدا کنید. به‌سادگی تنها با قرار دادن لبخندی زیبا بر روی صورت خود به این آرامش‌خواهید رسید.

این را به خاطر داشته باشید که برای داشتن آرامش و اعتمادبه‌نفس باید جسم و روح شما در آرامش باشد. هنگامی‌که اخم می‌کنیم و چهره ما افسردگی و ناراحتی را از خود نشان می‌دهد، ذهن ما هم این نشانه‌ها را می‌پذیرد و این احساس ناراحتی و افسردگی را به تمام اعضای بدن ما منتقل می‌کند.

به هر حال، به‌محض اینکه حالات چهره و ذهنیت خودمان را شاد و آرام نشان دهیم ذهن ما هم این پیام رضایت را از ناخودآگاه ما می‌گیرد و باعث می‌شود حال عمومیمان خوب و شاداب شود و از درون احساس پیروزی داشته باشیم.

۴. صبحانه سالم بخورید

صبحانه سالم بخورید

صبحانه بخش مهمی از زندگی است. بااین‌حال، 21 میلیون ایرانی روزانه وعده صبحانه را حذف می‌کنند. این جمله که در کل زندگی‌تان آن را شنیده‌اید، صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی در روز است؟ 100% صحیح است. اگر هدف شما برای رسیدن به موفقیت جدی است، هر صبح یک وعده صبحانه سالم بخورید.

این عادت ساده به تلاش زیادی هم احتیاج ندارد. قطعاً کمی برنامه‌ریزی موردنیاز است و اگر هر روز با عجله از منزل خارج می‌شوید و زمانی برای میل کردن صبحانه ندارید، بهتر است از تکنیک‌های مدیریت زماناستفاده کرده که در بخش‌های قبل توضیح دادیم و صبح‌ها کمی زودتر از خوب بیدار شوید تا برای صرف مهم‌ترین وعده غذایی خود در روز زمان کافی داشته باشید.

۵. آب را با لیمو بنوشید

 آب را با لیمو بنوشید

یکی از عادت‌های مفید که مزایای سلامتی قابل‌ توجهی دارد این است که هرروز یک لیوان بزرگ آب با لیمو بنوشید. لیمو منبع طبیعی ویتامین C است، اما مزایای دیگری نیز برای سلامت ما مانند کمک به هضم غذا، تقویت سیستم ایمنی بدن، سم‌زدایی و آب‌رسانی به بدن دارد.

مصرف مرتب آب نیز یکی از مهم‌ترین و کارسازترین روش‌ها برای از بین بردن سموم از سیستم بدن مخصوصاً در اوایل صبح و بعد از بیدار شدن و قبل از صرف صبحانه است. درنهایت، در طول زمان، این نیز به مواردی مانند کاهش وزن، کاهش هر نوع التهاب و افزایش کلی انرژی در بدن کمک خواهد کرد.

۶. ورزش کنید

ورزش کنید

یکی از بهترین عادت‌های مطلوب در زندگی این است که هرروز بدون وقفه به ورزش بپردازد. منظور ما تنها بدن‌سازی یا پیاده‌روی‌های سنگین نیست، بلکه منظور انجام فعالیت‌های بسیار سریع و تند برای رساندن اکسیژن به خون و افزایش میزان اندورفین‌ها در بدن است.

وقتی این عادت را وارد زندگی خود می‌کنید، نه‌تنها از نظر جسمی احساس بهتری خواهید داشت، بلکه احساس می‌کنید برای ادامه راه انگیزه و روحیه بیشتری دارید و همچنین ذهن شما برای پذیرش مسائل پیش رویتان آمادگی بیشتری بدست خواهد آورد. ورزش باعث آزاد شدن دوپامینین، اکسیتوسین و سروتونین به سیستم بدنی شما می‌شود، که تقریباً بدون استفاده از هیچ‌گونه دارویی، احساس بی‌نظیری را به شما منتقل می‌کند.

۸. 10000 قدم راه بروید

10000 گام راه بروید

بسیاری از افراد از مزایای پیاده‌روی در حد 10000 قدم باخبرند. بااین‌حال، از این کار باز می‌مانند. یکی از مطالعات انجام‌شده در این زمینه، نتایج اعجاب‌انگیزی از تعداد قدم‌هایی که در طول روز برمی‌داریم را نشان می‌داد ؛ این عدد با تعداد قدم‌های افرادی از کشورهای آمریکا، سوئیس، استرالیا و ژاپن مقایسه شد.

آمریکایی‌ها به‌طور متوسط، روزانه به‌اندازه ۵۱۱۷ قدم در طول روز راه می‌روند. این تعداد در مورد ساکنین کشورهای استرالیا =۹۶۹۵، سوئیس=۹۶۵۰ و ژاپن به ۷۱۶۸ قدم می‌رسد. برای شروع به عادت می‌توانید در روزهای اول خودروی خود را کمی دورتر از محل کار پارک کرده و یا استفاده از پله را برای بالا رفتن جایگزین آسانسور یا پله‌برقی کنید.

۸. ویتامین و مواد معدنی را مصرف کنید

 ویتامین و مواد معدنی را مصرف کنید

مصرف ویتامین و مواد معدنی از تغذیه روزانه‌ی ما به‌ طور کلی حذف‌ شده است؛ درصورتی‌که این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می باشد. مصرف قندهای فرآوری شده، کربوهیدرات و سایر مواد غذایی که در فرهنگ غذایی ما جا افتاده است، باعث شده تا ما از مصرف ویتامین و مواد معدنی مفید بازبمانیم. به بیان ساده‌تر، میزان قابل قبولی از مواد مغذی و مناسب در رژیم غذایی ما وجود ندارد؛ هدف ما از غذا خوردن فقط رفع احساس گرسنگی است.

مجموعه‌ای از ویتامین‌ها و مواد معدنی مناسب را تهیه‌کرده و هر روز آن‌ها را مصرف کنید. به‌سادگی می‌توان این عادت مطلوب را نادیده گرفت؛ اما با انجام دادن مستمر آن، نتایج حیرت‌انگیزی را در سلامت جسم خود مشاهده خواهید کرد. تأثیرات خارق‌العاده آن نیز می‌تواند در تقویت ذهن، جسم و حتی روحیه‌مان اثرگذار باشد.

۹. مدیریت زمان را نادیده نگیرید

مدیریت زمان را نادیده نگیرید

یکی از مؤثرترین عادت‌ها برای رسیدن به موفقیت در هر کاری، مدیریت زمان است. چگونگی مدیریت زمان ارزشمندی که در اختیاردارید، نکات جالبی برای رسیدن به اهدافتان را در اختیار شما قرار می‌دهد. از آنجایی‌ که همه‌ی ما در سراسر جهان هستی، 24 ساعت در روز زمان‌داریم، چگونگی استفاده از آن می‌تواند توانایی‌های ما را افزایش داده و موفقیت ما را شکل دهد.

سیستم مناسبی را برای مدیریت زمان خود تعیین کرده و از آن استفاده کنید. این عادت ساده به تلاش دائمی و مستمر شما احتیاج دارد. به‌محض اینکه این عادت را در روال عادی و روزانه‌ی خود قرار دهید، متوجه خواهید شد که هیچ‌چیز غیرممکن نیست و هیچ هدفی، دست‌نیافتنی نخواهد بود.

۱۰. هر روز، یک هدف را دنبال کنید

هرروز، یک هدف را دنبال کنید

اکثر افراد در زندگی خود اهداف خاصی را دنبال می‌کنند. فرقی نمی‌کند که این اهداف شخصی باشد یا کاری، همه‌ی ما تلاش می‌کنیم که در مسیر دستیابی به آن اهداف قرار بگیریم. بااینکه اهداف طولانی‌مدت، مسیر اصلی زندگی را به ما نشان می‌دهند؛ اما این اهداف کوتاه‌مدت روزانه هستند که با ایجاد دستاوردهای کوچک به ما دررسیدن به هدف بزرگ‌تر، کمک می‌کنند.

اهداف دراز مدت حتی در بهترین شرایط نیز دور از دسترس به نظر می‌رسند. اما با برنامه‌ریزی برای اهداف کوتاه‌مدت روزانه و تعیین روش‌های مناسب برای دستیابی به آن‌ها، می‌توانید عظمت اهداف آینده خود را به‌راحتی بپذیرید و مرحله‌به‌مرحله، برای رسیدن به آن تلاش کنید.

۱۱. در خود انگیزه ایجاد کنید

در خود انگیزه ایجاد کنید

داشتن انگیزه و احساس خوب برای یک مدت طولانی، اغلب کار ساده‌ای به نظر نمی‌رسد. گاهی اوقات، در مواجهه با مشکلات و موانع در مسیر زندگی، ممکن است انگیزه‌ی خود را ازدست‌داده و از رسیدن به اهداف خود ناامید شویم. بااین‌حال، یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد انگیزه، این است که آن را در خود ایجاد کنیم.

درباره‌ی موضوعات انگیزه‌بخش، بسیار مطالعه و بررسی کنید؛ از داستان زندگی افراد دیگر که درگذشته از چنین مسیرهایی گذر کرده‌اند، استفاده کنید. آنتونی رابینز از این روش با عنوان “زمان کسب قدرت” یاد می‌کند؛ شما می‌توانید هراندازه که می‌خواهید و قدرت آن را دارید، برای این کار زمان بگذارید. ایجاد انگیزه، لازمه دستیابی به اهداف است؛ چیزی که بتواند مغز و ذهن ما را قانع کند، قابل‌دستیابی است.

۱۲. پس‌ انداز و سرمایه‌ گذاری کنید

توصیه برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری به‌هیچ‌عنوان از لیست توصیه‌ها و عادت‌ها حذف نخواهد شد. اکثر ما از اهمیت پس‌انداز برای آینده غافلیم؛ چراکه با در زمان حال زندگی کردن خودمان را مشغول کرده‌ایم.

البته پس‌انداز به تنهایی کافی نیست. باید پولی که پس‌انداز کرده‌اید را سرمایه‌گذاری کنید. این کار را عاقلانه انجام دهید. هرچقدر که در این زمینه دقت بیشتری داشته باشید، آینده‌ی شما ازلحاظ مالی روشن‌تر خواهد بود. علاوه بر این، پیشنهاد ما این است که به‌اندازه ۶ ماه از مخارج خود را پس‌انداز  کنید تا از بحران‌های مالی احتمالی جان سالم به درببرید.

۱۳. درآمدتان را بودجه‌ بندی و هزینه‌ ها را پیگیری کنید

درآمدتان را بودجه‌بندی و هزینه‌ها را پیگیری کنید

به گفته بنجامین فرانکلین «مراقب هزینه‌های کوچک خود باشید، یک سوراخ کوچک می‌تواند حتی یک کشتی بزرگ را غرق کند.” بی‌توجهی به هزینه‌های کوچک، دشوار نیست؛ اما این را هم بدانید که همین هزینه‌های کوچک؛ روی‌هم انباشته می‌شود تا جایی که ممکن است از پس پرداخت آن‌ها برنیایید. بهتر است هزینه‌های خود را مدیریت کنید، حتی کمترین هزینه‌ها را نیز از قلم نیندازید.

وقتی صحبت از عادت‌های مالی به میان می‌آید، یکی از مهم‌ترین آن‌ها بودجه‌بندی درآمد و پیگیری مخارج  است که مستقیماً با هوش مالی و موفقیت درزمینه های مالی در ارتباط است. پولی که برای هزینه‌های غیرضروری خرج می‌شود، در سرمایه‌گذاری فردای شما مؤثر خواهد بود. آینده را به خاطر لذت‌های زودگذر لحظه‌ای فدا نکنید.

۱۴. هرروز به دانش خود بیفزایید

هرروز به دانش خود بیفزایید

سطح آگاهی و دانش خود را بالا ببرید و هرروز مطلب جدیدی را به دانسته‌های خود اضافه کنید. یادگیری و پیشرفت در زندگی به تعهد شما نیازمند است، می‌توانید از طریق آموزش مهارت‌های جدید و یا به‌روزرسانی و بهبود مهارت‌های فعلی خود، این کار را انجام دهید به‌عنوان‌مثال؛ یادگیری زبان‌های خارجی یا برنامه‌نویسی نرم‌افزار و اپلیکیشن موبایل که این روزها کسب‌وکار پررونقی دارند. باید از هرلحظه برای تقویت این عادت مطلوب استفاده کنید.

۱۵. منظم باشید

منظم باشید

به‌هم‌ریختگی محیط باعث کاهش و از بین رفتن قدرت تمرکز می‌شود. زمانی که زندگی ما منظم نباشد و چیدمان لوازم در محیط پیرامون ما آشفته باشد، تمرکز بر روی اهداف نیز با مشکل روبه‌رو خواهد شد. برای منظم کردن منزل و محیط کار خود، زمان بگذارید و هرروز زمان کوتاهی را صرف این کارکنید تا اینکه به این روش عادت کنید. این کار را از چیزهای کوچک شروع کنید.

ضرورت این عادت در مجله علوم اعصاب و روان، به‌عنوان “تعاملات مکانیسم‌های بالا به پایین و پایین به بالا قشر بینایی انسان” شرح داده‌شده است. محققان در این تحقیق به این نتیجه رسیده‌اند که آشفتگی محیط پیرامون منجر به از بین رفتن تمرکز می‌شود.

۱۶. شبکه‌ سازی کنید

شبکه‌سازی کنید

واضح است که دانسته‌های شما درباره‌ی جهان پیرامون خود کافی نیست. برای رسیدن به موفقیت، باید از کمک دیگران استفاده کرد و دست به دامن آن‌ها شد. منظور این نیست که تنها در شبکه‌های اجتماعی به جستجو بپردازید، بلکه باید به دنبال راه و روشی باشید که به زندگی دیگران نیز کمک کنید.

بهترین فعالان در این حوزه، در زندگی فردی خود نیز موفق هستند؛ آن‌ها تنها روی منافع خود متمرکز نبودند. این دسته از افراد، همیشه به دنبال راهی هستند تا بتوانند به دیگران کمک کنند و در ازای کمک خود، چیزی هم درخواست نمی‌کنند.

۱۷. بر ترس‌ های خود غلبه کنید

بر ترس‌های خود غلبه کنید

ما مدت‌های طولانی را به ترس‌های خود فکر می‌کنیم. در روز دائماً به عواقب کارهایمان فکر می‌کنیم و همین موضوع باعث ترس و نگرانی ما می‌شود. گاهی اوقات، تا حدی نگران آینده هستیم که نمی‌توانیم از زندگی خود در زمان حال لذت ببریم. ترس گاهی اوقات تااندازه‌ای در ذهن ما ریشه می‌دواند که ما را از حرکت به سمت هدف‌هایمان بازمی‌دارد.

غلبه با ترس، یکی از مهم‌ترین عادت‌هایی است که باید برای ایجاد آن در وجود خود بسیار تلاش کنید. سعی کنید هر روز یکی از کارهایی که از آن می‌ترسید را انجام دهید. با غریبه‌ها گفتگو کنید یا حقیقتی که ترس در دل شما کاشته را با شخصی در میان بگذارید.

۱۸. با خودتان خلوت کنید

با خودتان خلوت کنید

یکی از عادت‌های رفتاری خوب که اغلب به آن بی‌توجه هستیم، لذت بردن از اوقات تنهایی‌مان است. حتماً روزانه کارهایی را که برای شما احساس لذت را تداعی می‌کند، انجام دهید. در این صورت آرامش ذهنی به دست آورده و می‌توانید مجدداً بر روی کارهای خود متمرکز شوید.

هر کاری که به شما در خلوتتان احساس آرامش می‌دهد، از گوش دادن به موسیقی موردعلاقه تان گرفته تا قدم زدن‌های طولانی، رانندگی، تماشای فیلم و هر کاری که به شما آرامش می‌دهد را انجام دهید؛ به‌هرحال، مدت‌زمانی از روز را صرف خودتان کنید.

۱۹. از استراحت غافل نشوید

از استراحت غافل نشوید

استراحت و خواب کافی نیز به همان اندازه سحرخیز بودن، اهمیت دارد. ایجاد این تعادل بسیار دشوار است، به‌ویژه اگر فرزند دارید و یا مشغول به انجام دو شغل به‌صورت هم‌زمان هستید. بااین‌حال، اگر یک زندگی سالم هم به‌اندازه موفقیت درآینده برای شما مهم است، حداقل باید شش تا هشت ساعت در شبانه‌روز بخوابید.

قبل از خواب از نوشیدن قهوه اجتناب کنید تا در ساعت خواب شما اخلال ایجاد نشود. علاوه بر این، سیگار را کنار بگذارید، مصرف مواد قندی را کاهش دهید، در غیر این صورت خوابیدن برای شما سخت‌تر خواهد شد. این موارد را از روال زندگی روزانه‌ی خود حذف کنید تا در طول شب، آرام‌تر بخوابید.

۲۰. مطالعه کنید

اینکه کتاب می‌خوانید یا مجله، روزنامه، اخبار اقتصادی و یا رمان‌های عاشقانه را ورق می‌زنید، فرقی نمی‌کند و تنها چیزی که اهمیت داد این است که مشغول مطالعه باشید. مطالعه کردن یکی از مهم‌ترین عادت‌هایی است که باید در زندگی خود داشته باشیم. مطالعه تنها ورق زدن کاغذ کتاب، مجله یا روزنامه است و سعی کنید وقت خود را با گوش دادن به کتاب‌های صوتی نگذرانید. روش قدیمی خواندن را امتحان کنید، کتاب، مجله یا روزنامه را به دست بگیرید و آن را ورق بزنید.

مطالعه به شما کمک می‌کند تا جهان پیرامون خود، ایده‌ها و روش‌های جدید انجام کارها را بشناسید. علاوه بر این، مطالعه یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری به شمار می‌آید.

از همین حالا شروع کنید. چند مورد از عادت‌های بالا را در زندگی خود اعمال می‌کنید؟ آیا عادت‌های بدی که شما را از رسیدن به موفقیت بازمی‌دارند، شناسایی کرده‌اید؟ عادت‌های بد موانعی بر سر راه موفقیت ما هستند پشت سر گذاشتن آن‌ها نیز کار ساده‌ای نیست. مواردی که به آن‌ها اشاره شد، مجموعه‌ای از 20 عادت‌ ضروری برای رسیدن به موفقیت هستند که هرکسی می‌تواند داشته باشد. با چند مورد از آن‌ها موافقید و سعی می‌کنید که از همین حالا، آن‌ها را جزء ای از زندگی خود کنید؟

منبع : https://mahanteymouri.ir/20-habits-to-have-in-life-to-achieve-sucess/
موضوعات مرتبط :
نظر شما