پوشال کولر را سالیانه عوض کنید تا بیمار نشوید!

زمان استفاده از کولرهای آبی، اولین و مهم ترین توصیه‌ای که باید به آن دقت شود ، تعویض سالانه پوشال‌ کولر است و همچنین افراد نگذارند باد کولر بصورت مستقیم به آنها برسد.

 

پوشال‌های کولر زمانی شرایط مناسبی برای رشد انواع میکروب‌ها و قارچ‌ها است که مرطوب و آلوده باشند و بسیاری از آلرژیها و یا سرماخوردگیهایی پی در پی در تابستان به دلیل تعویض نکردن سالانه پوشال کولرها می باشد.

قارچ‌هایی مانند آسپرژیلوس می‌توانند عامل بیماری باشند البته افراد سالم و عادی معمولاً دچار مشکل نمی‌شوند ولی برای افرادی که دچار بیماری‌های ریوی هستند این قارچ‌ها ممکن است باعث ایجاد بیماری شوند.

از آنجا که پوشال آلوده ، شرایط بروز بیماری‌ را فراهم می‌کند، بهتر است هر سال پوشال‌ها تعویض شوند و در چند روز اول استفاده از کولر، در و پنجره‌ها باز گذاشته شوند. پوشالها و دریچه های داخلی کولر در طول چند ماهی که از آن استفاده نشده، به شدت پر از گرد و خاک و ذرات معلق موجود در هوا شده و زمانی که شما کولر را راه می اندازید، تمام این گرد و غبار را به درون منزلتان هدایت می کنید.

به همین دلیل توصیه میشود پوشالهای کولر سالیانه تعویض و همچنین پاکسازی دریچه های کولر تا حد امکان از وجود گردوغبار هوا.

اما اگر این چند نکته را رعایت نکنید، مطمئنا باعث پخش گرد و غبار زیادی در فضای خانه می شود. این گردوغبار می توانند مشکلاتی را برای سیستم تنفس فوقانی و تحتانی، بویژه برای کودکان ، سالمندان یا افراد مبتلا به ناراحتیهای تنفسی ایجاد کنند. در ضمن بهتر است برای جلوگیری از ورود گردوغبارهای آلرژن به درون منزل زمان راه اندازی کولر، دریچه های کولر را یک به یک باز کنید و قبل از باز کردن آنها هم یک دستمال کاملا مرطوب را (در حالی که ماسک مناسبی روی دهان و بینیتان گذاشته اید) جلوی دهانه کولر بگیرید تا گرد و غبار به جای ورود به منزل، به آن دستمال مرطوب بچسبند و وارد فضا نشوند.

یکی از راه های جلوگیری از ورود گردوغبار بیش از اندازه در طول پاییز و زمستان به درون دریچه های کولر این است که یک کاور ضخیم، مثلا از جنس برزنت، برای کولر تهیه کنید و زمانی که از کولر ها استفاده نمی کنید، کاور را روی آن بکشید.

تولیدی پوشال کولر سارا

تولیدی پوشال کولر سارا

کولر و علل سرماخوردگی در تابستان

اگرچه زندگی کردن در دمای پایین به تنهایی نمی‌تواند سرماخوردگی ایجاد کند اما تغییر دما می‌تواند زمینه را برای ایجاد عفونت فراهم کند.

به همین دلیل بهترین راه برای جلوگیری از سرماخوردگی، زمانی که از محیط گرم بیرون وارد خانه می‌شویم، بلافاصله کولر را روشن نکنیم و یا لااقل در معرض باد مستقیم کولر قرار نگیریم و در صورت امکان از این‌ قبیل تغییر دماهای ناگهانی دوری کنیم.

آخرین نکته در مورد چیلرها و کولرهای گازی است. از آنجا که میزان رطوبت موجود در این دستگاه ها بسیار پایین است، تنها مشکل مطرح شده در مورد آنها هم همان دغدغه های مربوط به روزهای اول راه اندازی شان است.

یعنی مصرف کنندگان این سیستم های خنک کننده هم باید شرایط بهداشتی مناسبی را هنگام راه اندازی آنها در آغاز فصل رعایت کنند تا با پایین ترین میزان ورودی و پخش گردوخاک به درون منزل مواجه شوند.

مهمترین توصیه بهداشتی

همان گونه که ذکر شد ، بهتر است پوشال‌ها بصورت هر ساله تعویض شوند؛ اما اگر به هر علتی قادر نبودید پوشال‌های کولر را تعویض کنید، و کف کولر را با آب تمیز کنید. سپس واتر پمپ را روشن کنید تا پوشال‌ها کاملا با محلول کلرین وآب خیس بخورند. بعد از چند دقیقه واتر پمپ را خاموش کنید و آب کولر را تخلیه کرده، آب تمیز در کفی کولر بریزید و دوباره پمپ آب را روشن کنید تا پوشال‌ها تمیز شوند.

استفاده از کولرهای آبی در شرایط آب و هوایی با رطوبت نسبی مناسب (۴۰ تا ۶۰ درصد) قابل توصیه است.

کولر آبی دمای محیط داخلی منزل یا محیط کار را م تواند به ۲۶ یا ۲۸ درجه سانتی‌گراد می‌رساند.

منبع : //saraflower
موضوعات مرتبط :
نظر شما