بهترین بازار برای سرمایه گذاری کجاست؟

سرمایه گذرانی که در بازار ارز سرمایه گذاری می کنند تجربه کمی دارند. به این دلیل که سیاست های دولت در این بازار محرمانه است و سرمایه گذارانی که در این بازار سرمایه گذاری می کنند باید ریسک بالایی را متحمل شوند.

بهترین بازار برای سرمایه گذاری کجاست؟

به گزارش اکو تیتر: اين روزها يکي از پرسش‌هاي عمده مردم اين است که در روزهای نخستین سال کدام بازار براي سرمايه گذاري سودآورتر است.
رشد شاخصهاي اين روزهاي بورس خيلي‌ها را براي سرمايه‌گذاري در اين بخش وسوسه مي‌کند، بويژه اينکه بسياري از کارشناسان اجرای برجام را باعث بالا رفتن بيشتر اين شاخص‌ها عنوان مي‌کنند، اما همين کارشناسان بر نکته ديگري هم تأکيد دارند که براي ورود به بورس بايد اطلاعات کافي داشت و به اصطلاح کساني که بي گدار به آب بزنند نه تنها از اين بازار سود نمي‌برند که حتي متضرر هم مي‌شوند.
در عين حال دسترسي به اين بازار براي همگان نيز مقدور نيست و بسياري از مردم ترجيح مي‌دهند در بازارهاي سنتي مثل مسکن، طلا و يا مواردي از اين جمله سرمايه گذاري کنند.
حال سوال این است برای رسیدن به خریدهای کلان مثل ماشین و خانه و ...، پس اندازهایمان را چه کنیم؟ پول هایمان را به دست بانک ها و موسسات مالی و اعتباری که سود می دهند بسپاریم؟ یا طلا، ارز، سهام و ... بخریم؟ چه نوع سرمایه گذاری ای بهتر است تا ما را به هدف مان برساند؟
در همين راستا نظر برخي کارشناسان در اين خصوص که گاه نيز متضاد است در پي مي‌آيد:


انتظارهای سودهای مقطعی را نباید داشت 
در همین رابطه یک کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با اکو تیتر مناسب ترین مکان برای سرمایه گذاری را بازار بورس و مسکن در شرایط کنونی اعلام کرد و گفت: مردم در صورت سرمایه گذاری در بازار مسکن و بورس طی دو سال آینده سود سرمایه های خود را کسب می کنند.
شاهین شایان آرانی، سرمایه گذاری در بازار ارز را خطرناک دانست و افزود: سرمایه گذرانی که در بازار ارز سرمایه گذاری می کنند تجربه کمی دارند. به این دلیل که سیاست های دولت در این بازار محرمانه است و سرمایه گذارانی که در این بازار سرمایه گذاری می کنند باید ریسک بالایی را متحمل شوند
وی سیاست دولت را تثبیت نرخ ارز دانست و گفت: با توجه به سیاست اتخاذی دولت برای تثبیت نرخ ارز بازار ارز محل مناسبی برای سرمایه گذاری نیست. ضمن این که افرادی که در این بازار طی یک سال گذشته سرمایه گذاری کردند ضررهای هنگفتی را متحمل شدند.


این تحلیلگر بازار ادامه داد: البته مقداری از آرامش بازار نیز متاثر از شرایط مناسب داخلی و بین المللی است که خوش بینی را میان فعالان اقتصادی و بازار ایجاد کرده است.


این تحلیلگر بازار سرمایه، با بیان اینکه شرایط سیاسی و ریسکهای سیاسی یکی از عوامل تعیین کننده نرخ دلار و سکه  در ایران است گفت : با شرایطی که اکنون در اقتصاد بوجود آمده به نظر نمی رسد دیگر کسی به فکر سرمایه گذاری در بازار های طلا و دلار در ایران باشد. 


شایان آرانی، با بیان این که بازار ارز محل داد و ستد است نه سرمایه گذاری اضافه کرد: بازار ارز تنها مکانی است که برای رفع نیازهای شخصی مورد استفاده قرار می گیرد.


وی با اشاره به اینکه نقدینگی‌ها در کشور همواره به دنبال مکانی برای کسب بازدهی بیشتر هستند، گفت: یکی از عوامل ایجاد نقدینگی سرگردان، تعیین نرخ سود بانکی به صورت دستوری بوده است؛ این نقدینگی‌های سرگردان عمدتا در دولت قبل به واسطه سیاست‌های غلط ایجاد شده است.


به گفته شایان آرانی، دولت یازدهم در تلاش است نقدینگی سرگردان را مهار کند، به طوری که پس از روی کار آمدن دولت جدید و مهار بازارهایی همچون ارز و سکه، نقدینگی‌ها برای کسب بازدهی‌های بیشتر وارد بورس شدند.


آرانی اضافه کرد: از عوامل وجود نقدینگی به بازار سرمایه تعیین دستوری نرخ سود بانکی، مهار رشد کاذب قیمت‌های ارز و سکه بوده است
وی با تاکید بر اینکه با خروج نقدینگی‌ از نظام بانکی و ورود آن به بازار سرمایه یک نوع عدم تعادل در اقتصاد به وجود آمده است گفت: در این زمینه نقدینگی‌ها باید به صورت متعادل در بخش‌های مختلف اقتصادی توزیع شوند.


وی ادامه داد: سرمایه‌گذاران در صورت نگاه میان‌مدت و بلند‌مدت در بازار سرمایه می‌توانند طی 4 تا 5 سال آینده بازدهی منطقی کسب کنند.
آرانی، همچنین درباره چگونگی تعیین نرخ سود بانکی تاکید کرد: سود بانکی باید به تدریج و در بلند‌مدت باید اصلاح و تعدیل شود چرا که نباید بازار سرمایه از تصمیمات اقتصادی تحت تاثیر منفی قرار بگیرد، در این شرایط تعادل در تمام بازارهای اقتصادی ایجاد شده و بازدهی‌های متعادل نصیب سرمایه‌گذاران خواهد شد.

 

سرمایه گذاری در بازار سکه و ارز نامناسب ترین روش
از سوی دیگر ابراهیم رزاقی کارشناس اقتصادی ، نیز سرمایه گذاری در بازارهای سکه و ارز را نا مناسب ترین روش سرمایه گذاری در اقتصاد عنوان کرد و افزود: در حال حاضر اکثر مردم با سرمایه گذاری در مراکز تجاری، خرید سهام، سکه و ارز سعی در حفظ ارزش پول خود و سود دهی از پس اندازشان را دارند اما مشاهده شده است که دراین بین عده ای سود که نکرده اند هیچ بلکه 50 درصد از سرمایه شان را نیز از دست داده اند.


این کارشناس اقتصادی، خرید مسکن را مناسب ترین روش سرمایه گذاری برای کسانی که سرمایه های بالا دارند توصیه کرد و ادامه داد: هم اکنون در شرایط فعلی برای خرید مسکن، پس انداز باید خیلی بالا باشد، بنابراین کسانی که با پس انداز کمتر قصد سرمایه گذاری دارند به خرید ارز و سکه روی می آورند اما می دانیم که سکه و ارز نوسانات زیادی را دارد.
وی ادامه داد: کسانی که سرمایه کم دارند و با پس انداز قصد خرید خانه دارند، با استفاده از وام مسکن می توانند به هدف خود برسند


این کارشناس اقتصادی در ادامه یاد آور شد: مردم ما طماع شده اند برای مثال قیمت طلا که افزایش پیدا می کند، به سمت خرید طلا هجوم می برند اما این قیمت بالا حباب است که سریع می ترکد و چیزی جز ضرر برای سرمایه گذاران به بار نمی آورد.


 رزاقی، در ادامه با بیان این که راه حل نحوه پس انداز دست دولت و مجلس است و فرد نمی تواند راه حلی راس سرمایه گذای پیدا کند، اظهار کرد: دولت با عملکرد خود تنها آدم های فقیر را فقیر تر و آدم های پولدار را پولدار تر می کند.


هم اکنون با وجود اختلاف نظر در نحوه سرمایه گذاری اکثر کارشناسان متفق القول هستند طلا معمولا جز بازارهای ایمن برای سرمایه گذاری محسوب نمی شود. از سوی دیگر بازار ارز نیز چندان مورد جذابی نیست زیرا نوسانات پول های مطرح بین المللی بویژه دلار و یورو به شدت وابسته به تحولات سیاسی جهان است و به قول ب کارشناسان، وابستگی این ارزها به سیاست بیشتر از ارتباط آنها با اقتصاد است.

از طرفی وضعیت کنونی جهان سیاست و چالش های موجود در آن، عملا بازار ارز را به بازاری پر استرس مبدل کرده است.در چنین شرایطی می توان بازار مستغلات را مطمئن ترین بازار برای سرمایه گذاری ارزیابی کرد.

منبع : ://ecotitr.
موضوعات مرتبط :
نظر شما