Image result for ‫تنها راه نجات "بیکاران"‬‎

تنها راه نجات "بیکاران"

بررسی‌های جدید مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که بیشترین تعداد بیکاران کشور افرادی با مدرک لیسانس هستند. این مرکز همچنین از میلیونی‌شدن آمار بیکاری در میان جوانان خبر داده است. این در حالی است که گروه کم‌سوادان و یا بی‌سوادان کمترین آمار بیکاری را دارند.

 

فرارو- بررسی‌های جدید مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که بیشترین تعداد بیکاران کشور افرادی با مدرک لیسانس هستند. این مرکز همچنین از میلیونی‌شدن آمار بیکاری در میان جوانان خبر داده است. این در حالی است که گروه کم‌سوادان و یا بی‌سوادان کمترین آمار بیکاری را دارند. 

بر این اساس نرخ بیکاری زنان از مردان بیشتر است. از مجموع بیکاران، 32.7 درصد مربوط به گروه سنی 24 - 15 ساله، 60.1 درصد مربوط به گروه سنی 44 - 25 ساله و 7.2 درصد مربوط به گروه سنی 64 - 45 ساله بوده است. این نسبت‌ها برای مردان به ترتیب 32.4 درصد، 57.9 درصد و 9.8 درصد و برای زنان 33.3 درصد، 65.0 درصد و 1.7 درصد بوده است.

برای حل مشکل بیکاری و افزایش اشتغال افراد جامعه، تا کنون راه‌حل‌های مختلفی ارائه شده است. 

۷ آمار عجیب از تحولات بازارکار 

دکتر هادی معتمد معتقد است: "خصوصی‌سازی و اعتماد به آن مهم‌ترین راه‌حل برای کاهش بیکاری در جامعه است. در غیر این‌صورت و با تولید سالانه و میلیونی اشتغال توسط دولت نیز، مشکل بیکاری حل نخواهد شد."

هادی معتمد، آسیب شناس اجتماعی در گفتگو با فرارو اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین بحث‌ها و دلایل بیکاری این است که تحصیل‌کرده‌ها (و بیش از همه افرادی که لیسانس دارند)، حاضر به اشتغال در هر شغلی نیستند. همچنین بسیاری از افراد خواسته‌ شغلی‌اشان این است که در شغل تخصص خودشان کار کنند و نه در جای دیگر، خصوصا اگر آن کار پایین‌تر از سطحی باشد که افراد در آن قرار دارند. کارفرماها نیز حاضر به استخدام و به‌کارگیری یک فرد با مدرک لیسانس با حقوقی برابر با یک فرد با مدرک دیپلم هستند.

وی در ادامه همچنین گفت: اگر دولت توان تولید سالانه، یک میلیون شغل را نیز داشته باشد، همچنان معضل بیکار حل نخواهد شد. دلیل این امر این است که جمعیت جوان کشور بسیار بالاست و دولت هیچ‌گاه نخواهد توانست معضل بیکاری را با این میزان از جمعیت جوان حل کند. 

این آسیب‌شناس با تاکید بر لزوم رفتن به سمت خصوصی‌سازی در زمینه اشتغال گفت: بهترین راه‌کار مطرح در طی سالیان اخیر، اصل 44 و بحث خصوصی‌سازی است. ما باید به سمت خصوصی‌سازی حرکت کنیم. تعاونی‌ها در چنان شرایطی می‌توانند نقش بسیار موثری داشته باشند. اگر در بودجه مصوب، بخشی از آن برای تعاونی‌ها در نظر گرفته شود، ما شاهد تحول در بحث اشتغال خواهیم بود. با خصوصی‌سازی بحث اشتغال، بسیاری از جوان‌ها اقدام به کارآفرینی نیز خواهند کرد. 

دکتر معتمد تشریح کرد: به طور کلی می‌توان از طریق در کنار هم قرار دادن تعاونی، اصل 44 و کارآفرینی معضل بیکاری جوانان را تا حد بسیار زیادی حل و فصل کرد. در کنار هم قرار گیری این سه مورد و اختصاص بودجه برایشان می‌تواند خلاقیت‌های بسیاری را نیز در پی داشته باشد. 

این آسیب‌شناس اجتماعی با توضیح وضعیت اشتغال در سایر کشورها گفت: در کشورهای توسعه‌یافته جهان نیز، وجود خصوصی‌سازی در اشتغال بسیار اثرگذار بوده است. می‌توانیم مثالی در این باره بزنیم؛ وضعیت اشتغال در یک کشور توسعه یافته بادارا بودن 7 وزارت‌خانه در مقایسه با کشوری  که  60 وزارت خانه دارد، وضعیتی بسیار بهتر است. به این دلیل که اعتماد لازم به بخش خصوصی در این کشورها وجود دارد. 

هادی معتمد در انتها تصریح کرد: متاسفانه دولت قبل، به خصوصی‌سازی توجه چندانی نکرد و آمار بیکاری نیز کاهش پیدا نکرد. توجه به این بخش در دولت فعلی بیشتر است که امیدواریم به حل مشکل بیکاری خصوصا در میان جوانان بیانجامد. 

منبع : fararu.
موضوعات مرتبط :
نظر شما