آب دوغ خیار غذایی کامل و سالم و پرخاصیت!

 

آب دوغ خیار غذای پرطرفدار و خوشمزه ایرانی ها در فصل تابستان است که در ادامه با ارزش غذایی آن آشنا میشوید.

 

ارزش غذایی آب دوغ خیار

 

آبدوغ یکی از غذاهای سنتی ایران می باشد که در تابستان طرفداران خاص خود را دارد و گلوی آدم را تازه می کند. همچنین برطرف کننده عطش است. بیشتر آن را به عنوان ناهار یا عصرانه استفاده میکنند . مواد اصلی آن ماست ، آب و خیار است و بنا به سلیقه سبزی ، کشمش ، خامه ، گل محمدی ، نعناع خشک و .. هم به آن اضافه می کنند . اگر تزیین آن زیبا باشد حتی برای پذیرایی از مهمان نیز مناسب است .آب دوغ خیار

آب دوغ خیار

اگر در تهیه آب دوغ خیار از تمام گروه های مواد غذایی استفاده شود، می توان به یقین رسید که این غذا سالم ترین و مناسب ترین غذای فصل گرما به شمار می آید.

آب دوغ خیار

فواید آب دوغ خیار

مصرف مقادیر زیاد سبزیجات در این غذا می تواند فیبر، ویتامین ها و املاح معدنی مورد نیاز بدن را تامین کند. نعنا و ریحانموجود در آن ضد نفخ و ضد سوزش معده بوده و عوارض گوارشی ندارد. تربچه آن سرشار از ویتامینC و ید می باشد و به دلیل وجود گوگرد خاصیت ضدعفونی کننده دارد.

ترخون آن نیز اشتهاآور، معطر، سریع الهضم بوده و برای اعصاب بسیار مفید است. همچنین خیار موجود در این غذا سرشار از ویتامین C است و بسیار خنک بوده و شدیدترین عطش ها را فوری فرو می نشاند و خواب آور خوبی هم به شمار می رود. 
تنها عیب خیار آن است که دیرهضم بوده و اگر خیلی رسیده و زرد باشد، باعث دل درد می شود، لذا برای کسانی که از ناراحتی گوارشی رنج می برند، بهتر است خیار را بسیار ریز رنده کرده، یا از آب آن در این غذا استفاده کنند.

اگر در تهیه آب دوغ خیار از تمام گروه های مواد غذایی استفاده شود، می توان به یقین رسید که این غذا سالم ترین و مناسب ترین غذای فصل گرما به شمار می آید.

همان طور که می دانید، ماست موجود در این غذا نیز تامین کننده کلسیم و پروتئین بدن و عاملی جهت رفع بی خوابی های شبانه به شمار می رود، لذا برای آنکه وعده غذایی شما کم کالری و کم چرب گردد، لزوما از ماست کم چرب استفاده کنید. 
کشمش نیز در این غذا برای مزه دار کردن انتخاب مناسبی بوده و داروی رشد کودکان و نیرودهنده سالخوردگان می باشد. این میوه مغذی پرانرژی و کم چرب و کم سدیم است، ولی با وجود آنکه قند و کالری بالایی دارد، به دلیل غنی بودن از پتاسیم، مصرف آن را به بیماران مبتلا به فشار خون توصیه می کنیم.

استفاده از گردو نیز بسیار توصیه می شود، زیرا پتاسیم، فسفر و اسیدفولیک از شاخص ترین مواد مغذی آن به شمار می رود. این مغز پرچرب، کلسترول بد خون را کاهش داده و به علت غنی بودن از ویتامین ها منجر به رفع سستی و خستگی می شود. 
در کل مخلفات گوناگونی که در این غذا به کار رفته، آن را به غذایی کامل تبدیل کرده و از همه مهم تر آن که در مقایسه با غذاهای دیگر نیاز به طبخ نداشته و عوارض ناشی از حرارت پخت را به همراه ندارد.

طرز تهیه آبدوغ خیار گام به گام

در اولین مرحله در طرز تهیه آبدوغ خیار ، ماست را حسابی هم بزنید تا صاف صاف شود . خیلی ها در این مرحله کمی خامه هم اضافه می کنند. مجددا بعد اضافه کردن خامه مواد را حسابی هم بزنید تا یکدست شود. بعد خیار را خردخرد کنید شبیه خیار سالادی و به ماست اضافه کنید و خوب هم بزنید. بعد بقیه مواد بالا را (هر کدام را که دوست ندارید میتوانید اضافه نکنید ) اضافه کنید.

و در آخر آب را بریزید. میزان آب بستگی به خودتان دارد. برخی افراد آبدوغ را سفت میخوردند و برخی شل. بعد از ترکیب تمامی مواد اکنون نون ممورد نظرتان را تکه تکه کرده و به آبدوغ اضافه کنید . نوش جان

منبع : namnak.
موضوعات مرتبط :
نظر شما