افزایش قد با روش های شگفت انگیز | رشد قد سریع

 

افزایش قد یکی از مواردی هست که اکثر افراد به دنبال آن هستند و همه سعی میکنند روشی را پیدا کنند تا به رشد قد آن ها کمک کند.

 

ما در این مقاله روش های مناسبی را در این زمینه ارائه خواهیم کرد در ابتدا یه آشنایی کلی با رشد قد پیدا خواهید کرد و در اخر با باید ها و نباید در پروسه افزایش قد آشنا خواهید شد
 

 

نقش مهم تغذیه در رشد قد

در طول سال های رشد اگر شما سوء تغذیه داشته باشید به پتانسیل کامل خود نخواهید رسید و این مورد یکی از موارد منفی در افزایش قد میباشد.

اگر به اندازه کافی تغذیه کنید به احتمال زیاد به ارتفاع ژنتیکی از پیش تعیین شده خوداحتمالا کمی بلندتر خواهید رسید.

برخی از نشانه هایی وجود دارد که پروتئین کافی در طول سال های رشد شما می تواند به طور مثبت به ارتفاع شما اضافه کند و به طور کل سبب افزایش قد شما شود.

در ژاپن پس از جنگ , جمعیت به پروتئین ماهی بیشتر دسترسی پیدا کرد و میانگین ارتفاع این کشور سه اینچ افزایش یافت.

دانمارک به یکی از بلندترین کشورهای جهان تبدیل شده است و افزایش آن به شدت با سرمايه های خود ارتباط دارد.

احتمالا نکته در اینجا این است که افرادی که می توانند بخورند و البته مفید بخورند، بیش از نسل ها بلند خواهند شد و افزایش قد در آن ها بیشتر خواهد بود.

تغذیه درست می تواند به آرامی باعث افزایش قد بین نسل ها شود.

هیچ تضمینی وجود ندارد که از طریق خوردن غذا قد بلند شوید، اما تغذیه مناسب از طریق سال های شکل گیری شما می تواند کمی بر روی ژنتیک شما افزوده شود.

یک رژیم خوب و متعادل از چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها (خوردن غذا، بیش از حد زیاد، اغلب گیاهان) می تواند در افزایش قد شما خوب عمل کند.

دانشمندان تحقیقاتی در مورد دو قلوهای برادر انجام داده اند تا سعی کنند تعیین کنند که کدام ژن مشخص کننده ارتفاع است.

سپس آنها می توانند ژن دو قلوها را پس از رسیدن به ارتفاع خود مقایسه کنند و بین آنها تفاوت هایی پیدا کنند.

آنها برای هزاران جفت دو قلوهای برادر این کار را انجام میدهند تا تعیین کنند کدام قسمت ژن آنها متفاوت باشد و چه تاثیری در افزایش قد دارد!

آنها فکر می کنند که آن را تا حدی در کروموزوم X و کروموزوم های 7، 8 و 20 وجود دارد.

هنگامی که رشد می کنید، استخوان های شما بلندتر می شوند.

در بدن هر کس در صفحات اپی‌فیز (Epiphysis) در انتهای استخوان هایشان قرار دارد که به زبان ساده این همان صفحه رشد است که این صفحات نقش اساسی و کلیدی در افزایش قد دارند.

هر استخوان بلند حداقل دو صفحه رشد دارد که در دو انتهای استخوان قرار دارند استخوان های کوتاه مثل استخوان های کف دست یک صفحه رشد دارد.

شکل و طول نهایی استخوان را صفحه رشد تعیین میکند.

رشد استخوان های بلند از مرکز به دو طرف نیست بلکه رشد آنها در دو طرف استخوان و در محل صفحات رشد صورت میگیرد همان طور که رشد می کنید، این صفحات به داخل اضافه می شوند.

هنگامی که شما دردوران رشد، به ویژه در دوران بلوغ هستید به سرعت به آنها افزوده می شود بیشترین دوره رشد قدی شما ( عمدتا بین سالهای 18–25 )است.

سر استخوان در اوایل زندگی یعنی در سنین رشد توسط غضروف از استخوان دراز جدا است اما پس از اتمام رشد، بخشی از استخوان دراز می‌شود لذا می توان نتیجه گرفت این صفحات نقش عمده ای در افزایش قد افراد مختلف دارند.

رشد طولی استخوان در همین مفصل غضروفی انجام می‌شود با اتمام دوره بلوغ صفحه رشد به استخوان تبدیل شده و عملا فعالیتش برای همیشه تا آخر عمر متوقف میشود و افزایش قد متوقف خواهد شد این فرآیند را بسته شدن صفحه رشد میگویند.

نوسانات روزانه و نقش آن در قد

قد شما در طول روز کمی کاهش می یابد در میان دیسک های نخاعی، کیسه های مایع وجود دارد.

هنگامی که شما در حال ایستادن هستید، سر و شانه شما فشار ستون فقرات را روی ستون فقرات قرار می دهد و باعث می شود که این کیسه ها فشرده شوند و در افزایش قد شما اثر بگذارند.

بسیاری ادعا می کنند که می توانند فضای اضافی بین استخوان های ستون فقرات ایجاد کنند البته در راستی این ادعا باید شک کرد.

علاوه بر این ادعا دارند که کشش و حلق آویز می تواند سبب افزایش قد شما شود.

این بخش از ادعا درست است آویزان کردن و کشش می تواند فشرده سازی را به عقب برگرداند در واقع مدت زمان را تا فشرده سازی ستون فقرات طولانی تر می کند می تواند به طور موقت به میزان 1٪ کاهش یابد و در افزایش قد شما اثر گذار باشد.

در افراد قد بلند این می تواند تا نیم اینچ باشد در حقیقت كشش و حلق آویز كردن می تواند 1٪ فشرده سازی ستون فقرات را بازیابی كند،اما شما را بلند نمی كند.
به همین دلیل،گرانش وکشش فضانوردان می توانند تا 2 برابر بلندتر در فضا باشند در حقیقت این عمل است که سبب افزایش قد فضا نوردان میشود.

هنگامی که آنها به زمین برمی گردند،بعد از گذشت ماه ها به ارتفاع طبیعی خود برمی گردند

بررسی تاثیر ورزش در رشد

از آنجا که صفحات رشد و این که ستون فقرات شما می تواند فشرده شود مردم تصور می کردند که وزنه برداران و ورزش های تاثیر گذار می تواند موجب توقف رشد شما شود این تصور کاملا اشتباه است و در حقیقت به صورت علمی ثابت نشده است که این گونه ورزش ها در افزایش قد شما به صورت مثبت یا منفی عمل میکنند.

اما شواهدی وجود ندارد که وزنه برداری میتواند رشد شما را متوقف کند اگر فشار روی استخوان‌ها آنقدر زیاد نباشد که باعث بسته شدن صفحات رشد شود تمرینات قدرتی‌ هیچ تاثیر منفی‌ روی رشد قد نخواهد داشت.

بسیار سوال میشود چه ورزشی برای افزایش قد مفید است.

آیا می توانم با بسکتبال قد بلندتر باشم؟

آیا شنا می تواند قد من را بلندتر کند؟

این سوالات بر اساس این واقعیت است که اکثر بازیکنان ورزشی حرفه ای بلند قد هستند شناگران شناخته شده بلند هستند.

بازیکنان شناخته شده معروف قد بلند هستند زیرا بلند بودن آنها به آنها کمک می کند که در این ورزش ها مزیت مشخصی داشته باشند.

موضوع پر بحث برای افزایش قد ورزش است و بیشترین ابهامات در همین زمینه مطرح شده است.

بسیاری اعتقاد دارند که ورزش هایی مانند والیبال و بسکتبال باعث بلندتر شدن قد می شود.

در این مورد میتوان دو تئوری مختلف را مطرح کرد اشخاصی که به ورزش هایی نظیر والیبال و بسکتبال بصورت حرفه ای می پردازند قد بلند می شوند.

افرادی که قد بلند دارند به ورزش های والیبال و بسکتبال روی می آورند.

بطور کلی ورزش منظم باعث افزایش قد (استخوان و عضله) کاهش توده چربی و می شود.

فعالیت بدنی به هر شکل و در غالب هر نوع ورزشی که باشد باعث به بهبود رشد جسمانی می شود.

ولی تا به اکنون به اثبات نرسیده است که ورزش بخصوصی موجب افزایش قد شود.

البته ورزش هایی که باعث ضربه به استخوان ها و مفاصل شود می تواند برای نمو قدی مضر باشند و باعث توقف یا کم شدن نمو طولی استخوان ها شوند که این ورزش ها در سنین رشد پیشنهاد نمی شود.

در آب مفاصل و استخوان ها به مراتب فشار کمتری را متحمل می شوند به همین دلیل ورزش های آبی مثل شنا به افراد در حال رشد پیشنهاد می شود و جزو فعالیت های مفید می باشد که نقش مهمی در افزایش قد دارند

تاثیر خواب در رشد

مطالعات متعددی وجود دارد که ثابت میکند بین خواب و رشد ارتباط وجود دارد.

وقتی بدن شما بخوابد تمام انواع هورمون ها را آزاد می کند و بیشتر رشد و بهبودی شما در این زمان اتفاق می افتد.

مطالعات چندگانه انجام شده است که نشان میدهد فقدان خواب باعث رشد ناگهانی برای کودکان 5–11 ساله و 1 تا 10 ساله می شود.

بر اساس مزایای کلی خواب، توصیه می شود در طول سال های رشد خود از خواب کافی بهره ببرید تا افزایش قد مناسبی داشته باشد.

روش درمانی برای افزایش قد

چند روش وجود دارد که می توان آنها را انجام داد و اکثر این درمان ها فقط در موارد ناهنجاری انجام می شود.

همانطور که در بالا ذکر شد بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که تلاش کنید تا این به شکل طبیعی به اندازه کافی بلند شوید از کودکی تغذیه سالم را در پیش بگیرید.

با خوردن یک رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی پروتئین، کربوهیدرات و چربی، شما ممکن است قادر به این شوید که بیش از انتظارات ژنتیکی نسل خویش به قد دلخواه برسید همچنین ورزش می تواند در حفظ سلامت شما و ایجاد استخوان های قوی مفید باشد، اما در نهایت شما را بلند تر از ژن های خود نخواهید کرد و افزایش قد چشمگیری ندارد

درمان هورمون های رشد

در برخی از کودکان با این که تغذیه مناسب دارند ولی رشد آنان نسبت به سنشان نرمال و طبیعی نیست و رشد خیلی کمی دارند در اینجا نقش پزشک متخصص برای تشخیص و درمان به موقع اساسی است .

پزشکان معمولا آزمایشاتی را انجام می دهند تا تعیین کنند که آیا بدن شما هورمون های کافی تولید نمی کند در صورت مشکل در هورمون ها اقدام به درمان می کنند.

شرایط ستون فقرات

تعدادی از شرایط وجود دارد که می تواند شما را کوتاه تر کند.

اسکولیوز:

یکی از این موارد اسکولیوز می باشد پزشک آن را تشخیص داده و درمان می کند می تواند چندین اینچ را به ارتفاع اضافه کند و در جهت افزایش قد بسیار مناسب است.

منبع : virgool.
موضوعات مرتبط :
نظر شما