آیا می توان کولر گازی معمولی را به اینورتر تبدیل نمود؟

 

امکام تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر

شاید برای بسیاری از شما این سوال پیش آمده باشد که آیا امکان تبدیل کولر گازی معمولی به کولر گازی اینورتر وجود دارد؟

ما در این مقاله از کاراباما، به کمک اطلاعات و دانش فنی بیش از ۸۰۰ تکنسین و تعمیرکار فنی باتجربه با بیش از ده سال سابقه، می خواهیم در پاسخ به این سوال شما را یاری نماییم. اما پیش از این، اجازه دهید کمی بیشتر با ماهیت اصلی و کارکرد کولرهای گازی معمولی و اینورتر آشنا شویم.

 

کولر گازی اینورتر چیست؟

 

ممکن است به هنگام خرید کولر گازی، به شما پیشنهاد شود که به خرید کولر گازی اینورتر بیاندیشید. لذا بهتر است تا از تفاوت کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر (معمولی) آگاهی داشته باشید و از نحوه کارکرد آنها و مزایا و معایب کولر گازی اینورتر بیشتر بدانید.

مهمترین تفاوت کولرهای گازی اینورتر و معمولی در نحوه کارکرد موتور آنهاست. موتور کولر گازی اینورتر قابلیت کارکرد با دور متغیر را دارد. این درحالی است که کولرهای گازی غیر اینورتر یا معمولی تنها با یک سرعت ثابت کارکرد کمپرسور عمل می کنند.

درواقع پس از تعیین یک دمای مطلوب برای دستگاه، کمپرسور شروع به کار نموده و تا رسیدن به دمای تعیین شده از حداکثر ظرفیت خود استفاده می نماید.

سپس کمپرسور بصورت هوشمند عمل نموده، و بدلیل توانایی استفاده از درصدی از توان خود، خاموش نشده و در دور یا سرعت پایین به کارکرد خود ادامه می دهد. کولرهای گازی معمولی در سمت دیگر، پس از شروع به کار و استارت کمپرسور، با نهایت ظرفیت برای رسیدن به دمای مطلوب تلاش نموده و پس از رسیدن به آن، کمپرسور خاموش شده و از کار می افتد.

با توجه به آنچه که در رابطه با نحوه عملکرد کولرهای گازی اینورتر و غیر اینورتر یا معمولی گفته شد، می توان به سادگی به نتایج زیر دست یافت:

  • کولر گازی اینورتر در مقایسه با کولر گازی غیر اینورتر یا معمولی به میزان انرژی کمتری در هنگام استفاده نیاز داشته و لذا موجب صرفه جویی در میزان مصرف می گردد و هزینه برق مصرفی را بصورت چشمگیر کاهش می دهد.
  • بدلیل خاموش و روشن شدن مداوم موتور کمپرسور کولر گازی معمولی، استهلاک این کولرها بیشتر بوده و لذا در مقایسه با کولرهای گازی اینورتر دارای طول عمر مفید کمتری می باشند.
  • کولرهای گازی اینورتر بدلیل اینکه پس از رسیدن به دمای مطلوب تعیین شده، خاموش نشده و کمپرسور همچنان به فعالیت مداوم خود در یک توان کمتر ادامه می دهد، قابلیت ایجاد دمای متعادلتر و یکنواخت تری را ایجاد می نماید.
  • حال آنکه کولرهای گازی معمولی دارای افت و خیز بیشتری بوده و موجب ایجاد عدم یکنواختی در دمای محیط می گردند. بعلاوه سرعت رسیدن به دمای مطلوب در کولرهای گازی اینورتر بیشتر از کولرهای معمولی است.

تبدیل کولر گازی معمولی به اینورتر

حال که کمی با نحوه کارکرد و نکاتی در رابطه با تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر گازی غیر اینورتر یا معمولی آشنا شدیم، به پاسخ سوال مطرح شده در آغاز بحث می پردازیم.

توجه داشته باشید که بعضا اینورترهای تقلبی نیز در بازار وجود داشته و بهتر است تا از چگونگی تشخیص کولر گازی اینورتر تقلبی آگاه باشید.

 

همچنان که متوجه شدید، اینورتر یک وسیله یا قطعه نیست که در صورت نصب بر روی کولر گازی نحوه عملکرد آن را تغییر دهد.

بلکه این سیستم یک تکنولوژی جدید و متفاوت است که در کولرهای گازی استفاده شده و مجموعه ای از قطعات سخت افزاری و نرم افزاری را شامل می شود که با هدف بخصوص اجرای فرآیند گرمایش و سرمایش در کولرهای گازی به یک طریق متفاوت، طراحی و ساخته می شوند.

 

لذا به هیچ عنوان امکان تبدیل یک کولر گازی معمولی به اینورتر بوسیله تغییر در ساختار و یا نصب یک قطعه بر روی کولر معمولی، وجود ندارد! در صورتی که تمایل به انجام چنین کاری وجود دارد، از لحاظ تئوری می بایست اجزائی چون:


کمپرسور کولر،
درایو اینورتر جدید برای هر یک از کنترلر موتورها
و مادربرد یا برد کنترلی اصلی که قابلیت تعامل با درایوها، شیرهای سلنویدی، شیرهای الکترونیکی، فنها و سایر قطعات مرتبط را داشته باشد،
را بصورت اختصاصی طراحی و بر روی کولر گازی معمولی نصب نمود. حتی در چنین شرایطی ممکن است، دستگاه بطور عملیاتی قابل کاربرد نباشد! بدیهی است که این کار به هیچ وجه صرفه اقتصادی نداشته و منطقی است که هزینه لازم صرف خرید یک کولر گازی اینورتر جدید گرد

منبع : /karabama
موضوعات مرتبط :
نظر شما