چرا باید آنگولار را در سال ۲۰۱۹ یاد بگیریم؟

آنگولار یک فریمورک جاوا اسکریپتی است که توسط توسعه دهندگان برای ساخت برنامه های وب، دسکتاپ و موبایل استفاده می‌شود. توسعه برنامه های آنگولار مستلزم استفاده از Typescript و زبان هایی همچون HTML و CSS است. کد های نوشته شده در Typescript به زبان جاوا اسکریپت کامپایل شده و در مرورگر اجرا میشوند.

angular2019

آنگولار یکی از محبوب‌ترین فریمورک های جاوااسکریپت برای توسعه برنامه های وب است. تاکنون نسخه های متفاوتی از این فریمورک ارائه شده است. اولین نسخه از این چارچوب Angular 1 و یا به عبارتی دیگر AngularJS نام داشت و البته به دنبال آن نسخه های 2 و 4 هم ارائه شدند.

از نظر ساختاری AngularJS  با نسخه های بعدی بسیار متفاوت است و نسخه های بعدی از صفر نوشته شده اند. برعکس نسخه اول، نسخه های 2 و 4 شباهت های بیشتری با هم دارند. کد های نوشته شده در آنگولار نسخه 2 به راحتی در نسخه 4 اجرا میشوند.

شاید تعجب کرده باشید که چرا نسخه 3 منتشر نشده است؟ خوب به دلیل برخی مسائلی که در بحث ورژن بندی این فریمورک در تیم توسعه دهنده آن وجود داشت، آنها تصمیم گرفتند بعد از نسخه 2 بلافاصله، نسخه 4 را منتشر کنند.

در زمان نوشته این مقاله نسخه 8 آنگولار نیز منتشر شده است. از آنجا که شرکت گوگل ، فریمورک آنگولار را سالانه 2 بار ارتقا میدهد، نسخه‌های جدیدی از این فریمورک به صورت مکرر منتشر میشوند. در حال حاضر نسخه 6 آنگولار محبوب ترین نسخه این فریمورک بوده و به صورت گسترده ای استفاده میشود.

مزایای استفاده از آنگولار

مزایای متعددی برای استفاده از آنگولار وجود دارد که برخی از آن‌ها در پایین ذکر شده‌اند.

آنگولار از برنامه‌های تک صفحه ای پشتیبانی می‌کند

برنامه‌های Single Page نوع خاصی از برنامه‌های وب هستند که در آنها تنها یک صفحه HTML دارید و همه چیز در همان صفحه بارگذاری مشود. این بارگذاری و بروزرسانی صفحه بسته به نوع تعامل کاربر به صورت پویا بروزرسانی میشود.

برنامه‌های تک صفحه ای که با نام SPA هم شناخته می‌شوند، می‌توانند به منظور بارگذاری اطلاعات، بدون بارگذاری کامل صفحه با سرور خود ارتباط برقرار کنند. SPA ها تجربه کاربری بهتری را ارایه می‌دهند، چون هیچ‌کس دوست ندارد بیش از حد منتظر بارگذاری کامل صفحه باشد. آنگولار از توسعه برنامه های تک صفحه ای پشتیبانی میکند و از این لحاظ یادگیری آن واقعا ارزشمند است.

اتصال داده دوطرفه (Two-way data binding)

از آنگولار نسخه 2 به بعد، اتصال داده دوطرفه با استفاده از دستورالعمل ngModel اجرا می‌شود. مزیت اولیه این نوع اتصال تقریبا ً بروزرسانی خودکار منابع داده ای است. هنگامی که اطلاعات به روز رسانی میشود، کاربر فورا از آن اطلاع پیدا میکند.

قابلیت ماژول بندی در آنگولار

شما می‌توانید به قابلیت ماژول بندی در آنگولار به این شکل فکر کنید : کد های شما در جعبه هایی جداگانه آماده شده اند. این جعبه ها در آنگولار با نام ماژول (modules) شناخته میشوند. کد های برنامه شما به چندین ماژول که بعدا دوباره برای برنامه ای دیگر میتواند استفاده شود، تقسیم میشوند. یک ماژول شامل کامپوننت ها، دستورات، سرویس ها و ... است که با یکدیگر گروه بندی شده اند. این ماژول ‌ها را می‌توان با یکدیگر ترکیب کرد تا یک برنامه کامل ایجاد شود.

ماژول ها همچنین مزایای متعدد دیگری را برای به شما ارمغان می آورند. یکی از آن‌ها قابلیت lazy-loading است، یعنی یک یا چند ویژگی برنامه می‌تواند بر اساس تقاضای کاربران بارگذاری شود. اگر از این قابلیت به درستی استفاده شود، lazy-loading می‌تواند کارایی برنامه شما را ارتقا دهد.

برنامه های سازمانی میتوانند خیلی بزرگ شوند و از این رو تقسیم کار در چندین تیم می‌تواند چالش برانگیز باشد  با ماژول ‌ها ، کد را می‌توان سازمان دهی کرد و تقسیم کار را می‌توان به درستی انجام داد، در حالی که ثبات کد را همچنان حفظ می‌کنید.

کاهش کد نویسی

بسیاری از سازندگان وب می‌خواهند کدهای موثر، اما کوتاهتر بنویسند. آنگولار از معماری MVC پشتیبانی می کند. بر اساس این معماری، توسعه دهنده میتواند کد های خود را به قسمت های مختلفی تقسیم کند. با استفاده از آنگولار به راحتی میتوانید این کار را انجام دهید. لازم نیست همه چیز را در آنگولار کد نویسی کنید. آنگولار خیلی چیز ها را برای شما خودکار میکند.

رابط کاربری تمیز و واضح

آنگولار از HTML برای تعریف و پیاده سازی رابط کاربری یک برنامه استفاده می‌کند. HTML یک زبان نشانه گذاری آسان و بسیار ساده تر از جاوا اسکریپت است. وقتی با استفاده از آنگولار به توسعه برنامه ای میپردازید، لایه نمایش از لایه منطق کاملا از همدیگر جدا هستند. نیازی نیست نگران جریان برنامه و ترتیب بارگذاری کامپوننت ها در صفحه وب باشیم. به ساگی میتوانیم layout را در صفحه تعریف کرده ، داده های خود را به آن متصل کنیم. آنگولار ادامه کارها را برای شما انجام میدهد.

یکپارچه سازی آسان

آنگولار در ساخت فریمورک های متعددی استفاده شده است، نمونه ای از آنها عبارت اند از :  Ionic، کاموننت های Kendo UI از تلریک و غیره. از این رو یکپارچه‌سازی با دیگر سیستم ها در آنگولار به سادگی انجام میشود. بنابراین اگر می‌خواهید برخی  کامپوننت های رابط کاربری با کیفیت بالا را به صفحه خود اضافه کنید ، می‌توانید به راحتی  از هرکدام از این فریمورک های ذکر شده استفاده کنید.

Cross Platform

آنگولار می‌تواند برای ساخت هرکدام از اپلیکیشن های زیر مورد استفاده قرار گیرد :

 • برنامه‌های وب
 • برنامه های بومی تلفن همراه:
 • برنامه های دسکتاپ

برخی از وبسایت های طراحی شده با آنگولار

وب سایت های بزرگ و محبوبی وجود دارند که در ساخت آنها از آنگولار استفاده شده است. برخی از آن ‌ها عبارتند از :

 • The Guardian
 • PayPal
 • Upwork
 • Netflix
 • YouTube for PS3
 • Lego
 • Freelancer
 • Weather
 • jetBlue
 • iStock Photo

تقاضای زیادی برای ساخت برنامه های آنگولار در بازار وجود دارد که باعث افزایش شغل، برای افرادی می‌شود که در این فریمورک مهارت دارند . این دلیلی دیگر برای یادگیری آنگولار در سال ۲۰۱۹ است! با توجه به مزیت ها و تقاضای روزافزونی که برای فریمورک آنگولار وجود دارد، به شدت توصیه میکنیم این فریمورک محبوب را از دست ندهید.

 نویسنده : حمید رضا ملکی

منبع : learnsource.net
نظر شما