زمان مناسب خرید و فروش سهام کی است؟

 

سوالی که پیش روی اغلب شماست این است که زمان مناسب خرید و فروش سهام چه موقعی است و چه زمانی باید سهمی را بخریم و بفروشیم :
این موضوع را حتما در تمام معاملاتتان رعایت کنید که هیچ وقت خلاف جهت بازار معامله انجام ندهید . وقتی که تمام بزرگان بازار دارند سهام خود را می فروشند و بازار با نزول شدید روبروست شما دست نگه دارید و سهم نخرید به خیال اینکه برد کردید در منفی ها سهام خریدید و بالاخره ارزش سهامتان بالا می رود چون هیچ وقت نمی توانید به قطعیت تشخیص دهید که کف بازار کجاست و کجا مناسب برای خرید است اما اگر به خرید و فروش ها دقت کنید و تیزحسی داشته باشید و هوشمند معامله انجام دهید می توانید از بسیاری از ضرر ها در امان باشید و به سود های خوبی هم برسید . همیشه یادتان باشد که حفظ سرمایه و ضرر نکردن اولویت اول و در مرحله و اولویت دوم سود کردن هست .
همیشه زمان برای خرید مناسب هست اما برای فروش مناسب ممکن است همچین فرصتی را پیدا نکنید .
نمودار خرید و فروش سهام توسط افراد مختلف حقیقی و حقوقی را برایتان آورده ام:

 

step_buy_sell-300x169

پایین نمودار همان جایی است که خرید های اصلی در حال انجام است و بزرگان بازار وقتی میخواهند خریدی انجام دهند مسلما این خرید را یکدفعه انجام نداده و به صورت پله ای خرید می کنند و خرید اولیه در پل اول توسط آنان صورت میگیرد. در پله دوم خریدشان ، کارگزاری ها و حقوقی های دیگر وارد سهم می شوند و انها هم خرید خودشان را انجام می دهند .

تا اینجا بزرگان سعی می کنند که تمام خریدشان را انجام دهند . در پله ی بعد دیگر افراد حقیقی که معامله گران زرنگ و هوشمندی هستند و متوجه تغییرات حجم معاملات در سهام شده ، اونها هم وارد سهم می شوند و کم کم تبلیغات راجع به خرید سهام صورت می گیرد و در پله ی آخر خرید توسط سایر معامله گران صورت می گیرد و اینجاست که بزرگان بازار و پول هوشمندی که پشت سهم آمده سود خود را گرفته و اقدام به فروش سهام کرده و از بازار خارج می شوند .

در این حال یک مقدار سهم بالا می رود و سهام دار تازه وارد که از خوشحالی در پوست خودش نمی گنجد بابت سودی که کرده ، ناگهان در روزهای آتی مواجه می شود که سهم رو به خالی شدن است و فروش سهام روز به روز بیشتر می شود . سهامدار متعصب ما که ممکن است علاقه خاصی به سهم پیدا کرده باشد ، باز هم در فروش ها و در قیمت های پایین تر سهم را می خرد و غافل از اینکه ضرر خود را بیشتر کرده و اکثر سهامداران اصلی سود خود را گرفته و وارد سهم دیگری می شوند .

من روز به روز می بینم که سهامداران تازه پا و نوپای زیادی این روال را در سهام خودشان پیاده می کنند و از سهمی به سهم دیگر این روند تکرار می شود . و چون خیلی دیر وارد بازار می شوند عملا سودی کسب نمی کنند و چون سرمایه شان هم به اندازه ای نیست که از بازار حمایت کنند بدون سود و سرخورده از بازار ، از این بازار خارج می شوند .

پس سعی کنید به صورت هوشمندانه و با بررسی های علمی در زمان مناسب وارد سهام شوید تا به کسب سود مناسب دست پیدا کنید و همه چیز را به بدشانسی ربط ندهید . و هیچ وقت سماجت و غرور و تعصب بیش از اندازه به یک سهم نداشته باشید و با سهم ازدواج نکنید و عاشقش نشوید. اگر حد ضرر هاتون فعال شد به راحتی سهم رو بفروشید و سراغ سهام دیگر بروید .

از این موضوع مطمئن باشید که هیچ وقت نمیتواند در بازار سهام وجود ندارد و هر سهمی هر کاری که دلش بخواهد می تواند انجام دهد و هر روالی که دوست داشته باشد را می تواند پیاده کند ومهم این است که شما به استراتژی خودتان پایبند باشید. پس تا زمانی که روند پا برجاست به نگهداری سهمتان بپردازید و وقتی دیدید که روند عوض شد و ورق برگشت تمام اسباب و وسایلتان را جمع کنید و سودتان را گرفته و خارج شوید.

عقل و منطق هم همین را می گوید که وقتی سهمی پایین می آید و روند خودش را عوض می کند و بیشتر تمایل به نزول دارد تا صعود ، باید زود از شرش خلاص شد.

منبع : hamyarsarmaye.com
موضوعات مرتبط :
نظر شما