ساکشن

  پزشکی و سلامت          *   2677

نکات مفید در مورد لیپوساکشن

 


  

لیپو ساکشن چیست؟

لیپوساکشن یعنی کشیدن چربیهای نامطلوب توسط دستگاه مکنده واین از طریق سوراخهای کوچک وبا استفاده از کانولاهای کوچک و بدون برش جراحی انجام میشود. در این روش چربی از محلهای ناخواسته مثل شکم،ران،باسن ، بغل پا،زانو،بازو،چانه،گونه و گردن برداشته میشود. اکنون روشهای جدیدی طی دهه اخیر ابداع شده اند که نتایج این عمل را به طور چشمگیری بهبود بخشیده است. البته لیپوساکشن هرگز جایگزین ورزش و رژیم نمیشود اما در داخل بدن ما نقاطی وجود دارند که چربی آن با ورزش و رژیم از بین نمیروند مانند پهلو ها ، کناره خارجی رانها،بازو و ... . در این موارد تنها راه لیپوساکشن است.

چربیهای سطح بدن از دو لایه عمقی و سطحی تشکیل شده اند . اتفاقی که در لیپوساکشن رخ می دهد بر داشتن چربیهای لایه عمقی است، و چربی لایه سطحی نباید دستکاری شود. اگر این نکته رعایت نگردد ، باعث بروز ناهمواری میشود.

حصول نتیجه مطلوب در لیپوساکشن مستلزم وجود پوستی سالم و بدون علائمی از ترکهای پوستی است . پوست یک فرد جوان که دچار چاقی شدید و سابقه حاملگی نباشد ، حالت ارتجاعی و انعطاف دارد و بعد از کشیدن چربی زیر آن میتواند متناسب با حجم جدید ایجاد شده، خود را جمع کرده و حالت آویزان پیدا نکند.

 

بهترین کاندید چه کسی است؟

باید انتظارات شما از لیپوساکشن واقعی باشد.  لیپوساکشن ظاهر شما را بهبود بخشیده واعتماد به نفس شمارا افزایش میدهد ،امااین بدان معنا نیست که کاملا با ایده آل شما مطابقت نماید.

بهترین کاندید برای لیپوساکشن افراد با وزن نزدیک به نرمال با پوستی سالم و انعطاف پذیر هستند که دچار مناطقی از چربی اضافی باشند. سن فاکتور اساسی نیست اما اصولا هر چه سن بالاتر باشد،انعطاف پذیری پوست کمتر میشود.

 

نوع بیهوشی چیست؟

انواع مختلفی از روشهای بیهوشی در لیپوساکشن به کار می رود. اگر قرار است که لیپوساکشن به صورت محدود وبا حجم کم انجام شود، بیحسی موضعی کفایت میکند،اما در صورت بیماربخواهد ،به صورت همزمان از داروهای آرام بخش و خواب آور نیز استفاده میشود. در برخی موارد خصوصا با حجم های بالا ی لیپوساکشن ، بیهوشی  عمومی کاربرد دارد .

 

تکنیک جراحی چقدر است؟

از طریق برشهای کوچک 3-4 میلی متری وبا استفاده از لوله های فلزی باریک و دستگاه کشنده،چربی های عمقی مکنده ساکشن میشوند . محل برشها طوری انتخاب میشود که  اسکار آن مشخص نباشد.

یکی از روشهای جدید در لیپوساکشن ،استفاده از لیزر لیپولیز است که در واقع استفاده از نیروی لیزر در لیز چربی میباشد ودر نهایت با ساکشن معمولی چربیها کشیده میشوند.

 

زمان جراحی چقدر است؟

زمان مورد نیاز جهت لیپوساکشن بسیار متغیر بوده و بسته به تعداد نواحی و میزان چربی که باید ساکشن گردد می تواند از یک تا چهار ساعت طول خواهد کشید.

 

ریسک (خطر) لیپوساکشن

لیپوساکشن یک عمل مطمئن و بی خطر است، به شرط آنکه انتخاب بیمار ،وسایل مورد استفاده و روش انجام کار صحیح و مناسب بوده و جراح دوره لیپوساکشن را گذرانده باشد . در مواردی که حجم تخمینی لیپوساکشن بالای 5 لیتر باشد بهتر است از انجام جراحیهای همزمان مثل جراحی زیبایی شکم احتناب گردد.واین عمل در بیمارستان وبا کنترل بیشتری انجام شود.

 

بعد از عمل چه اتفاق میافتد؟

بعد از عمل ،ترشح از محل سوراخها طبیعی است. برای کنترل ورم و شکل گیری پوست معمولا از یک گن مخصوص به مدت6هفته استفاده می شود .درد بعد از عمل چندان شدید نخواهد بود ولی کبودی پوست میتواند زیاد باشد . در روزهای اول به سبب ورم و کبودی ظاهر شما حتی از قبل هم بدتر به نظر می رسد ولی به مرور از شدت آن کاسته شده و بعد از 6 هفته  70% ورم جذب میگردد. نتیجه نهایی بعد از 6 ماه حاصل میگردد.

 

چه وقت به فعالیت  نرمال باز میگردیم؟

بعد از اتمام لیپوساکشن ، بیمار باید هر چه زودتر از تخت پایین آمده و راه برود. بعد از چند روز شما می توانید فعالیت روزمره خود را از سر بگیرید. از فعالیت و ورزشهای سنگین تا 2ماه باید اجتناب شود.

 

آیا پوست با حالت جدید تطبیق میکند؟

پوست سالم و قابل انعطاف به خوبی جمع شده  درقالب جدید همخوانی پیدا مینماید . اما در موارد چاقیهای  شدید موضعی یا زمانی که خطوط پوستی ناشی از کشش زیاد (مانند حاملگی ) وجود داشته باشد، این قابلیت پوست از بین رفته و در این موارد باید پوست اضافی نیز برداشته شود.

 

آیا چربی مجددا باز میگردد؟

تعداد سلولهای چربی ثابت است و با لیپوساکشن سلولهای برداشته شده ودیگر جایگزین نمی شوند، ولی در صورت عدم رعایت رژیم غذایی ،سلولهای باقی مانده چربی اضافی را در خود ذخیره کرده و متورم میشوند .

 


     

ساکشن زیر چانه

اقدامات قبل از عمل لیپوساکشن چیست

 • از وضعیت سلامتی خودتان-جراحیهای قبلی-آلرژی و هر دارویی که مصرف می کنید ما را مطلع گردانید.
 • داروهایی مثل : آسپیرین-بروفن- یا ویتامین ها 10 روز قبل از عمل و تا  10روز بعد از عمل مصرف نکنید. این داروها می توانند باعث خونریزی شوند. این ها شامل آسپیرین-IBUPROFEN-NAROXEN- -PIROXICAM-ویتامین E- داروهای ضد التهاب- داروهاییARTHRITIS-ویتامینها دیگر هستند. تنها دارویی که می توانید قبل از عمل برای درد مصرف نمود استامینوفن می باشد.
 • در صورت استفاده از کنتاکت لنز و دندان متحرک اطلاع دهید. روز عمل کنتاکت لنز استفاده نکنید.
 • لطفا روز عمل از بکار بردن جواهرات و اشیاء قیمتی خودرا استفاده ننمائید.
 • چند روز قبل از عمل و یک هفته پس از آن از نوشیدن نوشابه های الکلی اجتناب ورزید. الکل ممکن است باعث خونریزی و تداخل با سایر داروهایی که مصرف می کنید بشود.
 • روز عمل همراه شخصی به بیمارستان (کلینیک) آورده و برگردانده شوید.
 • ترتیبی دهید که روز اول پس از عمل همراه قابل اطمینان از شما پرستاری نماید.
 • شب قبل از جراحی و صبح روز عمل حمام نمائید و موها و صورتتان را با شامپو بشویید. از نرم کننده می شود استفاده کرد ولی از اسپری و mousse استفاده نکنید.از صابونهای ضد میکروبی در قسمت پایین شکم وناف استفاده کنید.

اقدامات  پس از عمل لیپوساکشن چیست؟

 • تورم و تغییر رنگ ممکن است بعد از لیپوساکشن ایجاد شود. میزان آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. و به تدریج از بین خواهند رفت .
 • بخاطر داشته باشید نتیجه لیپوساکشن زمان زیادی می خواهد. نتیجه نهایی ممکن است 6 هفته تا 6 ماه طول بکشد.
 • روز عمل پس از جراحی را استراحت کنید. می توانید در شرایط نرمال قدم بزنید از انجام هر نوع فعالیت شدید خودداری کنید. فعالیتهای طبیعی و روزانه را می توانید 48 ساعت بعد از عمل شروع کنید.
 • از محل برشها ممکن است ترشحاتی (خونابه) به مدت2 -3 روز خارج شود. اینها طبیعی است. این مایعی است که برای بی حسی موضعی حین عمل بکار برده شده است. خارج شدن خونابه در ظرف 48 ساعت کمتر خواهد شد. اما مقدار کمی ممکن است تا یک هفته داشته باشید.
 • پس از عمل باید حداقل یک لیوان آب هر ساعت  بنوشید. نوشیدن 4-5 لیوان آب در روز را ادامه دهید. علاوه بر آن مایعاتی که دوست دارید مصرف کنید.
 • آب میوههای پر نمک - آب گوجه فرنگی یا سایر مایعات نمک دار مصرف نکنید چرا که باعث افزایش ورم می شود.
 • می توانید مقدار کمی غذا هنگامی که به خانه رفتید بخورید. غذاهای کم نمک برای جلوگیری از تورم- یک رژیم متعادل برای بدست آوردن نتیجه خوب پس از عمل لازم است. از غذاهایی که تولید گاز می کنند مانند نخود-لوبیا-کلم به کلی خودداری کنید.
 • با یک گن مرخص خواهید شد. این گن را در هفته اول در شبانه روز 23 ساعت بپوشید. در 3هفته ای بعدی 12-23 ساعت بپوشید
 • روز بعد از عمل این گن را درآورید و با آبو صابون حمام کنید. روی محل های برش گاز تمیز بگذارید و گن تمیزی بپوشید.
 • بعد از 48 ساعت ممکن است به فعالیت عادی برگردید. بازگشت به کار بستگی به نوع کار و سن شما و میزان جراحی که داشته اید دارد. بسیاری از مردم 1 تا 2 هفته بعد از جراحی کارشان را شروع می کنند.
 • صبح روز بعد از عمل راه بروید.از روز بعد روزانه حداقل 2-3 کیلومتر راه بروید، این برای کاهش تورم خیلی مهم است.
 • داروهای مختلفی به شما داده خواهد شد. تمام داروها را طبق دستورات داده شده مصرف کنید. هیچکدام را نه حذف و نه اضافه کنید.
 • درد معمولا خفیف و بوسیله دارو کنترل می شود. آسپیرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی قبل از عمل مصرف نکنید. بعد از عمل برای ضد درد از استامینوفن استفاده کنید.
 • تورم و احتباس مایع بعد از این نوع عمل جراحی احتمال دارد. نوشیدن مقدار زیادی آب بعنوان یک  ادرار آور طبیعی به کار میرود.
 • روز عمل رانندگی نکنید.48 ساعت بعد از عمل می توانید در صورتیکه داروهای خواب آلوده و آرامبخش مصرف نکرده اید رانندگی کنید.
 • تازمانیکه که برشهای جراحی کاملا بهبود نیافته اند از غوطه ور شدن در آب شامل وان حمام- استخر- جکوزی اجتناب کنید ولی میتوانید استحمام با دوش داشته باشید.
 • از آفتاب پرهیز کنید چرا که محل های برش در صورتیکه در معرض آفتاب زیادی قرار داشته باشند تیره می شوند.
 •  تا زمانیکه کبودیها از بین نرفته اند از کرمهای برنز کننده (self-tanning) استفاده نکنید.

چه زمانی می‌توان ورزش كردن را شروع كرد؟

مشخص کردن این زمان برای هر بیمار متفاوت است و ما اكثراً پیاده‌روی، البته به استثناء دو روز اول پس از جراحی را توصیه می‌كنیم. این كار كمك بسیاری به از بین رفتن ورم و دیگر مشكلات می‌كند. بسته به محل مورد معالجه بسیاری از بیماران بعد از 3 هفته پس از جراحی قادر به شروع تمرینهای ورزشی سبک می باشند و بعد از 6 هفته ورزشهای سنگین را می توانند شروع کنند.

 

آیا راهی برای كاهش ورم وجود دارد؟

در یک پرسش از بیماران به این نتیجه رسیده ایم که پیاده‌روی كمك بسیاری در كاهش ورم داشته است.

 

آیا چربی مجدداً در مناطق معالجه شده جمع می‌شود؟

اگر پس از لیپوساكشن رژیم غذایی متعادل نداشته باشد و به طور منظم ورزش نكند سلولهای چربی باقیمانده دوباره رشد خواهند كرد، البته سلولهای چربی كه برداشته شده‌اند برای همیشه از بین رفته‌اند. لیپوساكشن فقط به شما کمک میکند به شکل ایده ال بر گردید و نگه داری ان با شما است.

 

چرا بیماران بعد از جراحی باید (لباس تنگ) گن بپوشند؟

 

بعد از جراحی لیپوساكشن تورم قابل قبول است و ما انتظار آن را داریم، استفاده از گن به كاهش تورم كمك بسیاری می‌كند و بافت چربی باقیمانده را شکل میدهد.. بسیاری از بیماران بعد از جراحی تغییر كمی را حس می‌كنند و یا حتی فكر می‌كنند كه چاقتر شده‌اند. اما در هفته‌های بعدی بیماران معمولاً شاهد نتیجه مطلوب خواهند بود، بعد از 2 ماه بیماران 80% نتیجه نهایی عمل را مشاهده خواهند كرد. در حدود 6 ماه بعد تورم تقریبا به طور کامل از بین خواهد رفت ما معمولاً استفاده از گن را برای 1هفته، 23  ساعت در روز و پس از آن 2 هفته 12-23 ساعت در روز و 3 هفته دیگر به صورت متناوب حتی در هنگام خواب توصیه می‌كنیم.

منبع : http://www.dr-vaghardoost.com/pages/%D9%84%DB%8C%D9%BE%D9%88-%D8%B3%D8%A7%DA%A9%D8%B4%D9%86-%D8%B5%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D9%88-%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%85-%D9%87%D8%A7/
موضوعات مرتبط :
نظر شما