Image result for ‫چک لیست سلامتی دندان‬‎چک لیست بهداشت دهان و دندان

میدونم که همه شما سعی می کنید تمام نکات بهداشت دهان و دندانتون رو رعایت کنید و همه کارهای لازم برای داشتن دندان های بهترانجام بدید. اما آیا چیزی رو از قلم ننداختید؟ با چک لیست ما مقایسه اش کنید تا متوجه بشید.

-حداقل هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید. می دونم که همه شما در گیری های روزانتون زیاده و مشغله زیادی دارید، ولی حتما هر شش ماه یک بار به دندانپزشکتون مراجعه کنید. چکاپ باعث جلو گیری از خرابی ها و پوسیدگی های آینده می شه و هم شما را از دندان درد و مشکلاتش نجات می ده و هم صرفه جویی در هزینه های شما می شه .

-روزانه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید حتی وقتی خسته اید اهمیت مسواک زدن و نخ دندان کشیدن رو فراموش نکنید . حتی اگر الان دندانتون از نظر بهداشتی در شرایط خوبیه باز هم از مسواک زدن غافل نشید، حتی یک روز. پلاک هاهر چه بیشتر روی دندان ها بمانند مضرتر و خطرناک تر می شوند.

- غذا های متعادل میل کنید. همه ما مشغله های کاری و شخصی خود رو داریم که در طول روز تمام وقت ما را پر می کنه و فست فود ها، نوشابه ها و اسنک های شکری گزینه های راحت، سریع و در دسترسی هستند. اما شکر قاتل دندان هاست و به سرعت باعث پوسیدگی دندان ها می شه. سعی کند سبزیجات رو وارد برنامه غذایی خود کنید و همچنین میان وعده های سالم تری مثل هویج، کرفس ومیوه بخورید.

-هر روز ورزش کنید برای دندان هایتان مفید است. تحقیقات نشان داده افرادی که ورزش می کنند و درست غذا می خورند زندگی سالم تری دارند و چهل درصد کمتر دچار بیماری های لثه می شوند.

-همیشه بخش زیبایی دندان پزشکی را مد نظر داشته باشید. تعداد زیادی فعالیت های دندان پزشکی زیبایی وجود دارد که می تواند مقدار زیادی در ظاهر شما تاثیر مستقیم داشته باشد. یک جلسه سفید سازی دندان می تواند هشت تا پانزده درجه دندان های شما را سفید تر کند. همچنین روکش دندان می تواند لکه های روی دندان، دندان پر شده ودندان های کج و... را بپوشاند و لبخند شما را زیبا تر کند.

مراقب باشید!

-خطرات استعمال دخانیات

همانطور که می دونید استعمال دخانیات می تونه باعث سرطان ریه و خیلی بیماری های دیگر میشه این خطرات آنقدر جدی هستند که ضررات بیشماری که دخانیات به دهان و دندان میزنه همیشه نادیده گرفته میشه. سرطان دهان، بیماری های لثه، از دست دادن دندان ها و... تنها بخشی از مضرات دخانیات هستند. بهداشت دهان و دندان خود را همیشه حفظ کنید. اگر استعمال دخانیات می کنید مراجعه مداوم به دندان پزشک برای شما الزامی و حیاتیه.

-عوارض دیابتی

بزرگسالان بالای چهل وپنچ سال بیشتر از بقیه مستعد ابتلا به دیابت نوع دو هستند. اگر در این بازه ی سنی قرار دارید در مورد سلامت خود به هیچ وجه سهل انگاری نکنید. به بهداشت دهان و دندان خود توجه داشته باشید. چون دیابت باعث بیماری های لثه نیز می شه. مسواک و نخ دندان هر روز رو نیز فراموش نکنید.

منبع : drashtiani.ir
موضوعات مرتبط :
نظر شما