انواع جراحی لیزر چشم و نتایج

 

 

انواع جراحی لیزر چشم و نتایج

در سال های اخیر پزشکان از تکنیک های جدید جراحی جهت اصلاح بینایی بهره می برند که فرد  دیگر  نیازی به عینک نخواهد داشت.

انواع جراحی لیزر چشم و نتایج (7)

عمل لیزیک

این عمل با استفاده از لیزر انجام می شود و به نام لیزر اگزایمر معروف است .قرنیه چشم را تغییر شکل می دهند.( قرنیه سطحی نامریی در جلو چشم است). ادر مورد اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگمات تکنیک های جراحی مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. عمل لیزر عملی غیر ضروری به حساب می آید بنابراین این نوع عمل معمولا تحت پوشش بیمه های درمانی قرار نمی گیرد.

انواع جراحی لیزر چشم و نتایج (12)

لیزر اگزایمر

کالج چشم پزشکی رویال (RCO) بیان می دارد پزشکانی که این نوع عمل را انجام می دهند باید هم در زمینه چشم پزشکی آموزش دیده و هم دارای تخصص در زمینه جراحی بوسیله پرتوهای نور باشند. این کالج همچنین کتابی را با عنوان «راهنمای بیماران درباره عمل لیزر اگزایمر» چاپ نموده و توصیه هایی را درباب سایر تکنیک های جراحی بوسیله لیزر ارایه نموده است. انواع جراحی لیزر چشم و نتایج

این راهنما نکات مختلفی را مورد بررسی قرار می دهد نکاتی مانند: انواع عمل های جراحی موجود، مزایا و مضرات آن ، چگونگی انجام عمل و دست آخر نتایج و عوارض عمل.

انواع جراحی لیزر چشم و نتایج (6)

انواع عمل جراحی انواع جراحی لیزر چشم و نتایج

در اینجا نکاتی را که کالج چشم پزشکی درباره انواع معمول عمل لیزر ارایه داده است مورد بررسی قرار می دهیم:

انواع جراحی لیزر چشم و نتایج (4)

اصلاح نزدیک بینی

لیزیک (عمل اصلاح نزدیک بینی)

از اواسط سال 1990 انجام عمل لیزیک روی بیماران آغاز شد. این نوع عمل، عملی بسیار معمول در انگلستان به حساب می آید. بسیاری از انواع مشکلات بینایی با استفاده از لیزیک اصلاح می شود اما این عمل ممکن است برای اصلاح نزدیک بینی زیاد هم مناسب نباشد. جراحان  در قرنیه برشی می دهند و لبه های بافت را بالا می آورند ٬ سپس منطقه مورد نظر را با استفاده از لیزر اکسایمر تغییر شکل می دهند و در آخر بافت را دوباره به جای خود بر می گردانند.

انواع جراحی لیزر چشم و نتایج (10)

نحوه برش قرنیه

پی آر کی (فوتورفراکتیو کراتکتومی)

انجام عمل پی آر کیPRK)) در اواخر 1980آغاز شد اما به دلیل وجود عمل های جراحی نظیر لیزیک و لازک، این نوع عمل اکنون به طور عمده برای اصلاح نزدیک بینی بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرد. در این عمل بدون باز کردن بافت چشم با استفاده از لیزر اکسیمر قرنیه چشم را تغییر شکل می دهند.

انواع جراحی لیزر چشم و نتایج (1)

عمل PRK

لازک(لیزر  اپی تلیوم کراتومیولوسز)

عمل لازک نیز مانند پی آر کیمی باشد اما لایه سطحی(اپی تلیوم) قرنیه باقی می ماند. حفظ لایه سطحی قرنیه از بروز عوارض جلوگیری می نماید و سرعت بهبود را تسریع می بخشد.

انواع جراحی لیزر چشم و نتایج (11)

عمل لازک

لیزیک موج از جلو

این نوع عمل نابهنجاری های طبیعی چشم را کاهش می دهد(که ممکن است باعث شود پرتوهای نور به مکان اشتباه تابیده شود) و بینایی پس از عمل را بهبود می دهد. توجه داشته باشید در این عمل چشم ٬ پزشک باید درباره روش های گوناگون اصلاح بینایی ، درباره مزایا و مضرات عینک، لنز های تماسی و عمل لیزر اطلاعاتی در اختیار بیمار قرار دهد.

انواع جراحی لیزرچشم و نتایج

خطرات عمل لیزر

خطرات عمل لیزر چیست؟

هرچند در موارد بسیار اندک، کمتر از 5 درصد موارد، این عمل ممکن است با بروز عوارض مواجه شود اما بهتر است فرد با [پزشک] مشاور خود درباره همه خطرات موجود صحبت نماید. برخی افراد ماه ها پس انجام عمل به خشکی چشم مبتلا می شوند. استفاده از مکمل های اشک مصنوعی در دراز مدت برای این افراد لازم است. بعضی از بیماران  بعد از درمان به هنگام رانندگی در شب حس می کنند چشمانشان خیره است یا هاله ای ٬دور اشیا می بینند. این امر بیشتر وقتی  اتفاق می افتد که اصلاح بزرگی روی چشم انجام شده باشد(اصلاح دور بینی یا نزدیک بینی شدید) البته این عارضه شدید  به ندرت پیش می آید. از دست دادن شدید دید نیز بسیار به ندرت اتفاق می افتد ٬ اما برخی بیماران  باید برای بر طرف نمودن مشکل خود خطر انجام عمل قرنیه یا خطر استفاده از لنزهای تماسی سخت را  به جان بخرند. فرد باید از جراح خود درباره تعدد بروزعوارض در بیماران و درباره علت بروز آن جویا شود. شما  می توانید با مراجعه به راهنمای بیماران درباره پرتو های لیزر اگزایمر که توسط انجمن چشم پزشکان آمریکاRCO  چاپ شده است درباره خطرات مربوط به عمل جراحی لیزر چشم اطلاعاتی کسب نمایید. البته در راهنمای NICE نیز به خطرات موجود در این نوع عمل های جراحی اشاره شده است.

انواع جراحی لیزر چشم و نتایج (2)

ساختار چشم انس

منبع : pezeshkashna
موضوعات مرتبط :
نظر شما