نماد گل

  گل و گیاه          *   1660

هر گل نماد چیست؟

گل به تنهایی بسیار زیبا است ولی برای تکمیل این زیبایی بهتر است بدانیم برای چه کسی و در چه زمانی، چه گلی بخریم. آیا می دانید گل لاله یا گل گلایل نماد چیست؟ گل زنبق چه پیامی دارد؟

آیا شما زبان گل‌ها را می‌دانید٬ نوع و رنگ گل‌ها معانی خاص خود را دارند. انسان‌ها، سال‌های زیادی است که جذب گل‌ها٬ زیبایی آن‌ها و رنگ و بوی آن‌ها شده‌اند. انسان‌ها روزانه هزاران گل به یکدیگر هدیه می‌ دهند. معانی گل‌ها بی پایان است٬ هر گل نماد خاصی دارد٬ از جمله عشق٬ امنیت٬ آرامش و زندگی. هرگز با خود فکر کرده‌اید گلی که به دیگران هدیه می‌دهید می‌تواند چه معنی‌ای داشته باشد؟‌ گل به تنهایی بسیار زیبا است ولی برای تکمیل این زیبایی بهتر است بدانیم برای چه کسی و در چه زمانی، چه گلی بخریم. در گل‌ها، رنگ‌ها بسیار مهم هستند به حدی که هدیه دادن یک شاخه گل مانند گل رز در دو رنگ متفاوت، می‌تواند تفاوت معنایی بسیاری داشته باشد. به همین دلیل تصمیم داریم امروز این نماد‌ها و معانی گل‌ها و رنگ‌های گل‌ها را برای شما توضیح دهیم. 

 

گل لاله

گل لاله در اصل ریشه‌ در منطقه‌ی کشور ایران و ترکیه دارد که در قرن 16 میلادی به اروپا برده شد. در قرن 17 میلادی محبوبیت این گل در اروپا به ویژه هلند به قدری افزایش یافت که قیمت آن به صورت نجومی افزایش یافت و دیگر هر کسی توانایی خرید گل لاله را نداشت. گل لاله رنگ‌های زیادی دارد و هر رنگ نماد خاص خود را را داراست. لاله‌ی زرد نماد افکار شاد است٬ لاله‌ی سفید نماد بخشش و گذشت است٬ لاله‌ی بنفش نشان‌دهنده‌ی وفاداری همیشگی است. داستان شیرین و فرهاد را همه شنیده‌اند٬ زمانی که خبر دروغین مرگ شیرین به فرهاد داده شد٬ او از شدت ناراحتی با تیشه‌ بر فرق سر خود کوبید و جان سپرد. در قصه‌های کهن فارسی گفته می‌شود که از هر قطره‌ی خون فرهاد یک لاله‌ی سرخ روییده که نماد عشق بی‌پایان و بسیار عمیق است. 

گل لاله

 

گل رز

گل رز یکی از با قدمت‌ترین و محبوب‌ترین گل‌های جهان است. صدها سال است که نماد عشق است. در یونان باستان و روم باستان، برای مدتی طولانی، گل رز برای انتقال پیام‌هایی بدون استفاده از کلمات به یک دیگر اهدا می‌شد. در زبان لاتین کلمه‌ی محرمانه(Sub rosa) به معنی تحت رز است. این نشان دهنده‌ی اهمیت و کاربرد گل رز در انتقال پیام‌های محرمانه در اروپا بوده است.

اما هر رنگ  گل رز معانی مختلفی را می‌رساند. از رنگ قرمز شروع می‌کنیم٬ رز قرمز نماد عشق و شور پایدار است. رز سفید نماد فروتنی و بی‌گناهی و پاکی است. رز صورتی نماد قدردانی کردن و تحسین است. رز نارنجی نماد شور و اشتیاق است. رز بنفش نماد جادویی بودن و عشق در نگاه اول است.

 

گل رز

 

گل نرگس

نماد تولد دوباره‌ و آغاز نو است. نرگس زرد مترادف با فرا رسیدن فصل بهار و نو شدن و تازگی است. از همین جهت نرگس یکی از محبوب‌ترین گل‌ها  برای آغاز دوباره‌ی یک ارتباط دوستانه و یا عاشقانه است. گل نرگس برای تولد نوزادان نیز استفاده می‌شود و معنی فرا رسیدن بهار زندگی کودک را دارد.

 

گل نرگس

 

گل کوکب

گل کوکب سال‌هاست ک با بافت شاد و سرسبز خود همه را محسور خود کرده است. در دوران باستان تصور می‌شود با سوزاندن برگ‌های این گل، اهریمن از مردم دور خواهد شد و پاکی و خوبی جایگزین آن‌ خواهد شد. از این رو گل کوکب نماد پاکی معنوی و عشق است٬ همچنین نماد صبر و شکیبایی نیز است.

 

گل کوکب

 

گل سنبل

گل سنبل که یکی از هفت عضو سفره‌های هفت سین ایرانی‌هاست، یکی از پر مفهوم‌ترین گل‌های موجود است. محبوبیت گل سنبل به ایران باستان باز می‌گردد و ریشه در باور‌های کهن ایران باستان دارد. زمان گل‌دهی سنبل اوایل بهار است و رنگ‌های سفید٬ صورتی٬ بنفش٬ قرمز و نارنجی و حتی آبی را در بر می‌گیرد. سنبل نشانه‌ی وفاداری است.

 

گل سنبل

 

گل میخک (CARNATIONS)

 گل میخک ٬ یکی از گل‌هایی بود که در مراسم تاج‌گذاری پادشاهان یونان باستان مورد استفاده قرار می‌گرفت. این گل٬ امروزه نشانه‌ی عشق، افتخار، برتری و جذابیت است. گل میخک قرمز کم‌رنگ، نشانگر تحسین و گل میخک قرمز پر‌رنگ نشانگر عشق و احساسات بسیار عمیق است.

 

گل میخک

 

گل داوودی (CHRYSANTHEMUM)

سابقه‌ی این گل به قرن 15 قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد. در اساطیر یونانی معنی طلایی و هم رنگ طلا را داشته‌‌ است. گل داودی نشانه طول عمر است. هدیه دادن گل داوودی می‌تواند به این معنا باشد که فرد گیرنده‌ی گل برای اهدا کننده دوست فوق‌العاده‌ای است.

 

گل داوودی

 

 

گل گلایل

گل گلایل (GLADIOLUS) در زبان لاتین به معنی شمشیر است. جایگاه اصلی این گل به شمال آفریقا و منطقه‌ی مدیترانه بازمی‌گردد. گل سوسن نماد قدرت و تمامیت و کمال اخلاقی است. اما گل گلایل سفید به معنی روان پاک است و برای ادای احترام به درگذشتگان استفاده می‌شود.

 

گل گلایول

 

گل ادریسی

این گل اولین بار در ژاپن کشف شد و گل ادریسی (HYDRANGEA) نامگذاری شد. معنی این لغت در زبان یونانی آب و ظرف آب است. علت این نامگذاری، نیاز زیاد این گل به آب است. گل‌های ادریسی ستاره‌ای شکل هستند و دارای محدوده‌ی سفید رنگ مایل به آبی، صورتی و بنفش روشن هستند. گل ادریسی نماد صداقت و بی ریایی و بیان‌گر سپاس‌گزاری است.

 

گل ادریسی

 

گل زنبق

گل زنبق یا گل آیریس (IRIS)٬ در یونان باستان در کنار مزار مردگان کاشته می‌شد. همچنین در تاج فرمانروایان یونانی طرح‌هایی از زنبق دیده می‌شد. در دین زرتشتی نیز زنبق جایگاه ویژه‌ای دارد. گل زنبق نماد خرد و دانایی٬ حکمت و ایمان است.

 

گل زنبق

 

گل ارکیده

ارکیده یکی از جادویی‌ترین گل‌های زینتی موجود است که رنگ ارغوانی روشن آن در کنار تجملی و با شکوه بودن ارکیده٬ نماد عشق و زیبایی و قدرت است. همچنین گل ارکیده‌ی صورتی نماد محبت خالص است.

 

گل ارکید

 

منبع : khaandaniha
موضوعات مرتبط :
نظر شما