علائم، نشانه ها و تشخیص

از علایم سیاتیک میتوان گفت:

کمر درد، درد باسن و پا رایج‌ترین علائم سیاتیک است؛ اکثر بیماران این درد را به عنوان درد عمیق و شدیدی توصیف می‌کنند که از پایین یک سمت از پشت بدن شروع می‌شود و سپس در نتیجه‌ی انجام حرکت‌هایی خاص، باسن و پا را هدف قرار می‌دهد. سیاتیک درد مفصل ران را نیز به دنبال دارد.

 • درد معمولاً در اثر نشستن یا ایستادن طولانی مدت تشدید می‌شود، و غالباً پس از برخاستن از حالت‌های نشسته در سطوح پایین، مثلاً بلند شدن از روی صندلی توالت، شدیدتر می‌گردد.
 • اکثر بیماران در نتیجه‌ی عطسه یا سرفه کردن، خندیدن یا حرکت شدید روده متحمل درد بیشتری می‌شوند. خم شدن به عقب نیز می‌تواند باعث تشدید درد شود.
 • بیمار گاهی احساس ضعف رفتن ساق پا توأم با درد مچ پا یا درد پا دارد. این ضعف ممکن است آن‌قدر شدید شود که حرکت دادن قوزک پا را غیرممکن سازد.

پزشک معمولاً می‌تواند بر اساس علائم تشخیص ابتلا به گرفتگی سیاتیک را تأیید کند.پزشک متخصص پرسش‌هایی را در خصوص علائم تجربه شده و این که کدام قسمت از بدن تحت تأثیر قرار دارد مطرح می‌کند. سیاتیک عموماً باعث درد، کرختی و احساس گزگز کردنی می‌شود که از کمر نشأت می‌گیرد و تا پایین یک پا منتشر می‌شود. درد پا عموماً از هر گونه درد کمری شدیدتر است.انجام آزمایش ساده‌ای به نام "آزمایش بالا بردن مستقیم پای تأثیرپذیر" در تشخیص تأیید ابتلا به سیاتیک به پزشک کمک می‌کند.بیمار در این آزمایش به پشت دراز می‌کشد و پاها را به صورت مستقیم و کشیده قرار می‌دهد، سپس هر بار یک پا را بالا می‌برد. بروز درد یا تشدید علائم در اثر بالا بردن یکی از پاها معمولاً نشان‌دهنده این است که بیمار مبتلا به سیاتیک است که یکی از راههای درمان آزادسازی سیاتیک است.

نشانه‌های هشدار دهنده

 پزشک متخصص در طول معاینه پرسش‌هایی را در زمینه سابقه پزشکی و شرایط فردی مطرح می‌کند تا به وجود علت بالقوه‌ی جدی‌تر علادم، مثلاً سندرم کودا اکوینا، عفونت ستون فقرات، شکستگی مهره‌ای یا سرطان پی ببرد. پزشکان از این علائم هشدار دهنده با اصطلاح "پرچم‌های قرمز" یاد می‌کنند. پرچم‌های قرمز دلالت کننده بر سندرم کودا اکوینا عبارت‌اند از:

 • گزگز کردن یا کرختی بین پاها یا اطراف ران‌ها
 • به تازگی از دست دادن کنترل مثانه و/ یا روده
 • ضعف پا و قوزک پا

پرچم‌های قرمز دلالت کننده بر سرطان یا عفونت عبارت‌اند از:

 • داشتن سن بالای ۵۰ سال یا زیر ۲۰ سال
 • سابقه ابتلا به سرطان
 • علائم تب، احساس سرما کردن یا کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • به تازگی مبتلا شدن به عفونت باکتریایی، مانند ابتلا به عفونت دستگاه ادراری
 • سابقه تزریق داروهای غیرمجاز مانند هرویین یا کوکایین
 • ابتلا به عارضه تضعیف کننده سیستم ایمنی، مانند HIV
 • ناهنجاری و بدشکلی ساختاری ستون فقرات

علل

علت درد سیاتیک تحت فشار قرار گرفتن یا تحریک عصب سیاتیک در امتداد کمر تا قوزک پا می باشد. دلایل گوناگونی این شرایط را به وجود می‌آورند، اما اصلی ترین علت سیاتیک در اکثر موارد فتق یا سُرخوردگی دیسک است.اصطلاح سرخوردگی مهره کمر با سرخوردگی دیسک نباید اشتباه گرفته شود .

فتق یا سرخوردگی دیسک

ستون فقرات از مهره‌ها، دیسک‌ها و عصب‌ها تشکیل می‌شود. مهره‌ها قطعه‌های استخوانی تشکیل دهنده‌ی ساختار ستون فقرات و حفاظت کننده اعصاب هستند. دیسک‌ها از مهره‌ها محافظت می‌کنند و بین آنها قرار می‌گیرند. این دیسک‌ها از محفظه‌ی فیبری سختی تشکیل می‌شوند که ماده ژل مانند نرم‌تری را دربرمی‌گیرد. پارگی دیسک زمانی رخ می‌دهد که بخش خارجی دیسک به گونه‌ای شکسته شود (شکاف بردارد) که ژل درون دیسک بتواند از آن بیرون بزند و تا بخش خارجی، بین مهره‌ها پیش برود. نتیجه‌ی فشار آوردن این برجستگی به عصب سیاتیک، درد سیاتیک است. دلیل شکستن دیسک هموراه مشخص نیست، اگرچه سن یکی از عوامل رایج به شمار می‌رود. دیسک‌های ستون فقرات به موازات بالا رفتن سن به تدریج آب خود را از دست می‌دهند و در نتیجه از میزان انعطاف‌پذیری‌شان کاسته می‌شود و احتمال شکسته شدن‌شان بیشتر می‌شود، این عارضه را گاهی "بیماری تحلیل برنده دیسک" نیز می‌نامند. واژه‌ی اسپوندیلولیستزی یا سرخوردگی مهره کمر ، به لغزش رو به جلو (anterolisthesis) یا رو به عقب (posterolisthesis) یکی از مهره‌های کمر برروی مهره‌ی زیرین اطلاق می‌شود. آرتروز کمر و سرخوردگی مهره‌ی کمر مشکلاتی هستند که بر روی مفاصلی که مهره‌های کمر را در یک ردیف قرار می‌دهند، تأثیر می‌گذارند. آرتروز کمر در اثر ضعف و یا فشار ناشی از شکستگی مهره ها در ناحیه بین مهره ها ایجاد می شود. این ضعف می‌تواند باعث لغزش رو به جلوی استخوان‌ها از حالت طبیعی شود که سرخوردگی مهره‌ی کمر نامیده می‌شود.

تنگ شدن مجرای نخاع

استنوسیس ستون فقرات تنگ شدن مجرایی است که نخاع از درون آن در امتداد ستون فقرات می‌گذرد. تنگ شدن مجرای نخاع هنگامی رخ می‌دهد که رباط‌ها (لیگامان‌ها) رشد بیش از اندازه داشته باشند، البته برجستگی دیسک‌های ستون فقرات و خارهای (زائده‌های) استخوانی نیز در بروز این عارضه بی‌تأثیر نیستند. عصب سیاتیک هر از گاهی تأثیر می‌پذیرد، به این معنا که علائم معمولاً درد کمر، سنگینی پاها و حالت اندامی خمیده و دشواری در راه رفتن را دربرمی‌گیرد. تنگ شدن مجرای نخاع معمولاً پی‌آمد تغییرات مرتبط با سن در ستون فقرات است، اما می‌تواند نشأت گرفته از بیماری تحلیل برنده‌ی مفصل‌های مهره‌ای نیز باشد که باعث می‌شود مهره‌ها دیگر در یک راستا نباشند.

لقی مهره کمری

اسوندیلولیزیس (لقی یا شلی مهره کمر) هنگامی رخ می‌دهد که مهره‌ای از جایگاه خود بیرون بلغزد. اگر سرخوردگی مهره به عصب سیاتیک فشار بیاورد به درد سیاتیک دامن خواهد زد. فرسایش تحلیل برنده یا مرتبط با سن مفصل‌های مهره‌ای رایج‌ترین علت اسپوندیلولیزیس به شمار می‌رود. با این وجود، شکستگی‌های مهره‌ای و خم کردن مکرر و بیش از اندازه ستون فقرات را نیز می‌توان علت بروز این عارضه در بیماران جوان‌تر دانست.

علل دیگر

گاهی اوقات علل درد سیاتیک موارد زیر می‌یاشد:

 • عفونت ستون فقرات
 • آسیب و ضربه دیدن ستون فقرات یا رباط‌ها و عضله‌های پیرامون آن
 • وجود زائده‌ای مانند تومور در ستون فقرات
 • سندرم کودا اکینا

زمان مراجعه به پزشک متخصص

درد رگ سیاتیک اکثر بیماران پس از چند هفته به خودی خود برطرف می‌شود، با این وجود، این درد در برخی موارد یک سال یا به صورت مزمن ادامه می‌یابد. در صورت شدید یا مداوم بودن علائم یا وخیم‌تر شدن آنها به مرور زمان بهتر است به پزشک مراجعه نمود. پزشک عمومی معمولاً قادر است تا بر مبنای علائم، علت درد پایین کمر و پا را تأیید کند و درمان‌های مناسب را پیشنهاد دهد و در صورت لزوم بیمار را برای معاینات بیشتر به یک متخصص طب فیزمعرفی کند.

در صورت بی‌حس شدن پاها و اطراف باسن و یا از دست دادن کنترل مثانه یا روده بی‌درنگ با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. این علائم می‌توانند نشانه‌ی عارضه‌ی جدی‌ای موسوم به سندرم کودا اکوینا (سندرم دم اسب یا انتهای نخاع) باشند، که البته خوشبختانه عارضه‌ای نادر است.

تشخیص

به دلیل اینکه علائم و نشانه های عصب سیاتیک در افراد مختلف متفاوت است پزشک در ابتدا از وضعیت کامل سلامتی بیمار مطلع می شود. این ارزیابی ها شامل بروز هر گونه آسیب دیدگی قبلی در بیمار، محل بروز درد و میزان شدت درد است. مرحله بعدی انجام معاینه فیزیکی که شامل ارزیابی استقامت و انعطاف ماهیچه ها است همچنین پزشک از بیمار میخواهد که حرکات کششی را انجام دهد تا بروز درد رگ سیاتیک هنگام حرکت را در بدن بیمار ارزیابی کند. مرحله بعدی تشخیص برای افرادی است که دچار درد سیاتیک بیشتر از یک ماه هستند یا به بیماری خاصی مانند سرطان مبتلا هستند. تست هایی برای ارزیابی وضعیت عصب های بدن در این گونه موارد نیاز است. همچنین انجام تست های عکس برداری می تواند تصاویری از ستون مهره ها در اختیار پزشک قرار دهد و پزشک بوسیله این عکس ها می تواند علت بروز درد را ارزیابی کند.

درمان درد سیاتیک

سیاتیک همواره نیاز به درمان سیاتیک کمر ندارد، چون عارضه‌ای است که به خودی خود ظرف حدود شش هفته بهبود می‌یابد.

با این وجود در صورت شدید یا پایدار بودن علائم می‌توان به درمان‌های متعدد موجود روی آورد.

درمان‌ سیاتیک معمولاً شامل خودیاری و درمان‌های محافظه‌کارانه‌ای چون دارو درمانی و فیزیوتراپی کمر درد می‌شوند، اگرچه میزان اثرگذاری و نتیجه‌بخش بودن بسیاری از این درمان‌ها در بهبود سیاتیک کاملاً مشخص نیست. دیسک‌های بین‌مهره‌ای در کل یک چهارم طول ستون فقرات را تشکیل می‌دهند. دیسک‌ها در ناحیه‌ی گردن و کمر که حرکت بیشتری دارند، ضخیم‌تر هستند. یکی از راههای درمان آنها ، درمان درد در پایین کمر با لیزر است . 

جراحی در موارد انگشت‌شماری به منظور اصلاح مشکلی در ستون فقرات توصیه می‌گردد که علت بروز علائم دانسته می‌شود.

درمان گرفتگی سیاتیک در خانه

بیمار خود می‌تواند برای تسکین علائم دردسرساز سیاتیک اقداماتی را انجام دهد از جمله فعال بودن تا حد امکان، استفاده از کمپرس‌های سرد یا گرم و مصرف مسکن‌های ساده‌ای مانند پاراستامول یا ایبوپروفن از آن جمله‌اند.

ورزش و تمرین

فعال بودن به اندازه‌ی زمان پیش از ابتلا به سیاتیک و انجام فعالیت جسمی تا حد امکان در درمان عصب سیاتیک تأثیر فراوان دارد.

ورزش‌های ساده‌ای مانند پیاده‌روی و نرمش‌های کششی ملایم در تسکین شدت علائم و تقویت عضله‌های نگهدارنده‌ی پشت بدن و درمان عصب سیاتیک مؤثراند.

اگرچه استراحت مطلق و دراز کشیدن در تخت تسکین موقت درد سیاتیک را در پی دارد، استراحت طولانی مدت غالباً مضر و غیرضروری است.

اگر به دلیل سیاتیک مرخصی گرفته‌اید، بهتر است هر چه سریع‌تر دوباره به محل کار خود برگردید.

کمپرس‌ها

29108-cold-therapy

درد برخی بیماران با استفاده از کمپرس‌های سرد یا گرم تاحدی تسکین می‌یابد.

با پیچیدن یک بسته نخودفرنگی منجمد در حوله می‌توان به راحتی یک کمپرس سرد تهیه کرد. کمپرس‌های گرم را نیز می‌توان از داروخانه‌ها خریداری نمود.

گاهی استفاده متناوب از کمپرس گرم و سرد نتیجه‌ی بهتری را به دنبال دارد.

مسکن‌ها

اگر از درد سیاتیک کمر مداوم یا شدید به صورت مزمن رنج می‌برید، مصرف داروهای مسکن زیر مفید خواهد بود با این وجود برای استفاده از دارو برای درمان کمر درد و دردهای سیاتیک باید با پزشک خود مشورت کنید.

 • پاراستامول و داورهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن
 • مسکن‌های مخدری مانند کدئین یا در موارد حاد و شدید، مورفین
 • ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ای (TCAs) نظیر آمی‌تریپتیلین. این داروها در اصل به منظور درمان افسردگی تولید شده‌اند، اما برای درمان دردسیاتیک نیز مؤثراند.
 • داروهای ضد تشنج مانند گاباپنتین. این دسته از داروها در اصل به منظور درمان صرع طراحی شدند، اما مانند ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ای برای درمان درد عصبی نیز مفیداند.

این داروها برای تمام بیماران، به ویژه در صورت مصرف طولانی مدت، مناسب نیستند، بنابراین مشاوره با پزشک عمومی در مورد کلیه‌ی گزینه‌های در دسترس ضروری است. مصرف بعضی از این داروها عوارض جانبی قابل توجهی را برای برخی بیماران به دنبال دارد.

اگر مسکن‌های تجویز شده از سوی پزشک عمومی مؤثر نبودند، می‌توان برای درمان‌های دیگر به متخصص مراجعه نمود.

تزریق در ستون مهره‌ها

اگر دیگر روش‌های تسکین درد کارآمد نباشند، پزشک عمومی بیمار را جهت انجام تزریق داروی بی‌حسی موضعی و/ یا کورتیکواستروئید درون ستون مهره‌ها به یک متخصص ارجاع خواهد داد.

مسکن‌ها و ضد التهاب‌های قوی در این تزریق مستقیماً وارد ناحیه‌ی ملتهب اطراف اعصاب ستون فقرات می‌شوند تا از فشار روی عصب سیاتیک بکاهند و درد را موقتاً تسکین دهند.

تزریق پری رادیکولار (PRT)

در روش تزریق PRT، یک سوزن باریک نزدیک به ریشه عصب در ستون فقرات و تحت نظارت از طریق تصاویر سونوگرافی داخل بدن می شود. در این روش که از روش های عمل بسته ستون فقرات است، پس از تعیین محلی که دارو باید در آنجا تزریق شود، پزشک سوزن را در عمق مشخص فرو می کند تا داروها تا حد امکان به عصب مشکل ساز نزدیک شود. روش تزریق PRT یک روش درمانی رادیولوژیک برای درمان درد مزن ناشی از فرسایش ستون فقرات کمر، دیسک گردن، قفسه سینه یا فتق دیسک یا بیرون زدگی دیسک کمر است.

قبل از انجام این روش جراحی، ستون مهره ها و ریشه های عصب آسیب دیده باید به خوبی تشخیص داده شوند.از این رو انجام سی تی اسکن یا ام آر ای قبل از جراحی ضروری است. مهره ای که باید درمان شود توسط گاید سونو تحت کنترل قرار می گیرد و در یک تصویر ثبت می شود. این کار باعث تعیین و کنترل جهت و عمق ورود سوزن می شود. سوزن تزریقی سپس تا حد امکان با استفاده از یک پرتو لیزری به ریشه عصب نزدیک می شود و داروهای ضد التهابی ( معمولا بیهوشی موضی و کورتیزون) تزریق می شوند. نتایج درمان بر اساس ارسال داروهای ضد التهابی به ناحیه مورد نظر است. هدف از این روش درمانی شکستن چرخه ی ناتمام وارد شدن فشار بر عصب و ورم کردن آن با فشار بیشتر است. این روش در درمان درد سیاتیک و کاهش کمر درد و گردن درد مؤثر است. همچنین از این روش برای درمان دیسک کمر و گردن نیز استفاده می شود. در ابتدا بیماران بر روی شکم خوابانده می شوند. محلی که باید درمان شود ضد عفونی می شود. سپس احتمالا با بیهوشی موضعی یک سوزن باریک به آرامی در ستون فقرات تحت کنترل دوربین قرار داده می شود. محل دقیق نوک سوزن در صورت نیاز با یک ماژیک مشخص می شود. در این سوزن یک داروی ضد التهاب بسیار قوی (معمولا کورتیزون) و داروهای بیهوشی موضعی تزریق می شود. درمان در عرض ۵ تا ۱۰ دقیقه صورت می گیرد.

IMG_6777

نتایج در عرض چند روز قابل مشاهده هستند. معمولا سه درمان را در فاصله زمانی یک هفته ای انجام می دهیم تا شاهد بهبودی طولانی مدت تر علائم شویم.

فیزیوتراپی

پزشک عمومی در برخی موارد برنامه ورزشی مناسب هر بیمار را در اختیارش می‌گذارد یا او را به یک دکتر فیزیوتراپی معرفی می‌کند. متخصص فیزیوتراپ با اقداماتی نظیر گرم کردن، تحریک الکتریکی، استفاده از میدان های الکتریکی، کشش و دیگر تمهیدات، می تواند درد سیاتیک بیمار را کاهش دهد

دکتر فیزیوتراپی برای درمان درد سیاتیک با ورزش ، تمرین‌های گوناگونی را آموزش می‌دهد که در تقویت عضله‌های نگهدارنده پشت و افزایش انعطاف‌پذیری ستون فقرات مؤثراند؛ وی همچنین به بیمار چگونگی بهبود دادن حالت اندامی و روش کاهش فشار وارده بر پشت بدن را آموزش می‌دهد.

جراحی

خوشبختانه انجام عمل جراحی به ندرت برای درمان سیاتیک ضرورت می‌یابد، اما در صورت نشأت گرفتن آن ازعللی چون فتق یا سرخوردگی دیسک، مقاوم بودن علائم در برابر گونه‌های درمانی دیگر یا تشدید تدریجی علائم توصیه می‌شود.

نوع جراحی پیشنهادی به علت سیاتیک پا بستگی دارد. بعضی از گزینه‌های جراحی عبارت‌اند از:

 • دیسککتومی (برداشتن دیسک ستون فقرات) ـ در این عمل بخشی از دیسک برجسته‌ی وارد کننده فشار به عصب برداشته می‌شود. (این عمل متداول‌ترین جراحی ضروری است.)
 • عمل فیوژن یا خشک کردن ستون فقرات ـ می‌توان مهره‌ای را که از جای خود لغزیده و بیرون زده است توسط یک قفس مانند پلاستیکی یا فلزی بین مهره‌ها، نگه داشته شده به وسیله پیچ‌ها و میله‌های فلزی، جوش داد.
 • لامینکتومی ـ این عمل غالباً برای درمان تنگی کانال نخاعی کمر انجام می‌شود و در آن، بخشی از مهره به نام لامینا برداشته می‌شود.

این قبیل عمل‌های جراحی درمان سیاتیک  در بسیاری از موارد با موفقیت همراه است، اما عمل ستون فقرات نیز مانند تمامی جراحی‌ها بدون خطر نیست. عارضه‌های بالقوه گوناگونی از مواردی جزیی چون عفونت محل عمل تا موارد جدی‌تر مانند آسیب دائمی اعصاب ستون فقرات وجود دارند.

جراح پیش از انتخاب نوع عمل با بیمار درباره مزایا و خطرهای نسبی صحبت خواهد کرد.

پیشگیری از درد سیاتیک

بلند کردن یا حمل اشیاء به شیوه‌ی نادرست یکی از دلایل اصلی آسیب دیدن پشت، به ویژه در محل کار، محسوب می‌شود. آموزش شیوه صحیح این کار و پیاده کردن این آموزش‌ها در پیشگیری از سیاتیک مؤثر است.

 • پیش از بلند کردن اشیاء فکر کنید ـ آیا توانایی بلند کردن چنین جسمی را دارید؟ آیا در اطراف آن دسته‌ای وجود دارد که بلند کردن‌اش را راحت‌تر کند؟
 • پیش از بلند کردن جسم، بدن را در وضعیت مناسب قرار دهید ـ پاها را با فاصله از یکدیگر به گونه‌ای قرار دهید که یک پا برای حفظ تعادل اندکی رو به جلو قرار گرفته باشد. در زمان بلند کردن جسم، اجازه دهید که پاهای‌تان فشار را تحمل کنند ـ کمر، زانوها و مفصل ران را اندکی خم کنید، اما سر پا ننشینید یا دولا نشوید. عضله‌های شکم را سفت کنید. پاها را پیش از بلند کردن صاف نکنید، چون ممکن است هنگام بلند کردن شیء به کمر فشار بیاورید.
 • بار را نزدیک کمر نگه دارید ـ بار را تا جایی که می‌توانید نزدیک بدن به گونه‌ای نگه دارید که سنگین‌ترین بخش آن از همه به شما نزدیک‌تر باشد.
 • از چرخاندن کمر یا متمایل شدن به یک طرف، به ویژه هنگام خم کردن کمر، اجتناب کنید ـ شانه‌ها باید صاف و در یک راستا و هم‌جهت با مفصل‌های ران باشند. چرخیدن در زمان حرکت دادن پاها بهتر از بلند کردن و چرخیدن همزمان است.
 • سرتان را بالا نگه دارید ـ هنگامی که بار را به درستی بلند کردید و از تعادل خود مطمئن شدید، به روبرو نگاه کنید نه به بار یا به پایین.
 • حدود خود را بشناسید ـ تفاوت بارزی بین آنچه می‌توانید بلند کنید و آنچه می‌توانید ایمن بلند کنید وجود دارد. اگر در توانایی خود برای بلند کردن و حمل وسیله‌ای شک دارید، از دیگران کمک بگیرید.
 • جسم را رو به جلو هل دهید، آن را به دنبال خود نکشید. اگر مجبورید شیء سنگینی را روی کف جابجا کنید، هل دادن آن بهتر از کشیدن‌اش است.
 • وزن را به طور مساوی تقسیم کنید ـ اگر کیسه‌های خرید یا ساک دستی حمل می‌کنید، وزن را به طور مساوی در هر دو طرف بدن تقسیم کنید.

وضعیت اندامی

چگونگی نشستن، ایستادن و دراز کشیدن در وضعیت کمر تأثیر مهمی دارد. به کار بستن توصیه‌های زیر در حفظ حالت اندامی مناسب مفیداند:

 • ایستادن: صاف با سر رو به جلو و پشت خم نشده و صاف بایستید. وزن‌تان را به طور مساوی روی دو پا تقسیم کنید و پاها را صاف نگه دارید. نشستن بهتر است صاف با تکیه‌گاه کوچکی در پشت بنشینید. زانوها و مفصل‌های ران باید در یک راستا باشند و کف پا بر روی سطح صاف زمین قرار گیرد.
 • رانندگی: اطمینان حاصل کنید که کمرتان به خوبی حمایت می‌شود وتکیه‌گاه مناسبی دارد. قرار دادن آینه‌های بغل در زاویه مناسب مانع چرخیدن شما به اطراف در حین رانندگی می‌شود. پدال‌های کنترل شونده توسط پا باید به صورت یک مربع مقابل پاهای‌تان قرار گیرند. در زمان رانندگی طولانی مدت، وقفه‌های منظمی را ایجاد کنید تا بتوانید پاها را دراز کنید و بکشید.
 • خوابیدن: بهتر است تشک‌تان به اندازه کافی سفت باشد تا با تحمل وزن شانه‌ها و باسن‌ها و صاف نگه داشتن ستون فقرات از بدن حمایت کند.
 • ورزش: ورزش منظم با آهسته کردن تخریب وابسته به سن دیسک‌های پشت بدن، خطر بروز فتق دیسک را کاهش می‌دهد. به علاوهورزش برای درد سیاتیک برای قوی و انعطاف‌پذیرنگه داشتن عضله‌های پشت مفید است.

درد مزمن رگ سیاتیک کمر یا سیاتیک پا یک بیماری نسبتا شایع است در صورتی که این عارضه بروز کرد  به درمان های اولیه جواب نداد به پزشک مراجعه کنید تا بهترین روش درمان را برای شما تجویز کند. اکثر بیماران به روش های غیر جراحی جواب داده و دردشان کنترل می 

منبع : doctorsaeedi
موضوعات مرتبط :
نظر شما